Nurettin Topçu Vefatının 40. Yılında Bilgi Şöleniyle Anılacak

Nurettin Topçu Vefatının 40. Yılında Bilgi Şöleniyle Anılacak

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün desteği, Sosyal Düşünce Akademisi’nin katkısıyla Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “40 Yıl Sonra Nurettin Topçu” adlı bilgi şöleni, 18-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

BEYAZ TARİH \ HABER

Yenikapı Mevlevihanesi/Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde 18 Aralık Cuma günü açılış oturumları ile başlayacak olan etkinlik, cumartesi ve pazar günleri Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin kültür merkezi olan tarihî Kızlarağası Medresesi’nde devam edecek.

Üç gün sürecek bilgi şöleninde, farklı konu başlıkları adı altında yedi oturum yapılacak. Nurettin Topçu’nun fikirleri, felsefesi, İslâm ve milliyetçilik anlayışı, maarifçiliği ve hikâyeciliği hakkında yetkili ilim, fikir adamı ve sanatçılar tebliğler sunacak. Etkinliğe; Nabi Avcı, İsmail Kara, Saadettin Ökten, Sami Güçlü, Recep Şentürk, Emin Işık, Mehmet Sılay, Ezel Erverdi, D. Mehmet Doğan, M. Fatih Birgül, Yasin Özdemir, A. Osman Gündoğan, Ergün Yıldırım, Kurtuluş Kayalı, Tanıl Bora, Mustafa Kök, Lütfi Bergen, Hayri Kırbaşoğlu, Hicabi Kırlangıç, M. Kâzım Arıcan, Korkut Tuna, Kenan Çağan, Mustafa Orçan, Hüseyin Karaman, Selahattin Turan, Hüseyin Öztürk, Ercan Yıldırım, Yusuf Turan Günaydın, Bahaddin Cizreli, M. Kemal Sağlam, Nurseli Korkmaz, M. Enes Kala, Mustafa Kara, Asım Öz, Turan Koç, Hilmi Uçan, Mehmet Can Doğan ve İbrahim Demirci gibi değerli isimler konuşmacı olarak katılacak. Program, “Nurettin Topçu’dan hareketle bize ait bir felsefe dilini inşa etmenin imkânı” adlı çalıştayla sona erecek.

Sorbonne Üniversitesi’nde Felsefe Doktorası Yapan İlk Türk: Nurettin Topçu

İstanbul’da 1909 yılında doğdu. Cumhuriyet’ten sonra Avrupa’ya felsefe tahsiline gönderilen ilk isimlerdendir. Sorbon Üniversitesi’nde felsefe doktorası yapan ilk Türk olan Topçu, bu unvanı çok başarılı bulunan Conformizme et Revolte (Uysallık ve İsyan, Türkçesi İsyan Ahlâkı) isimli teziyle aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi’nde başladığı felsefe hocalığını, muhtelif liselerde emekliliğine kadar sürdürdü. 1939’da Hareket dergisini yayınlayan Topçu, böylece Cumhuriyet devrinde ilk fikrî muhalif yayını başlatmış oldu. Bu dergideki yazılarıyla, kitaplarıyla ve Kültür Ocağı ve Milliyetçiler Cemiyeti’ndeki faaliyetleriyle geniş bir aydın kesimi etkileyen ve fikirlerinin teşekkülünde rol oynayan Topçu, 1975 yılında vefat etti. 20 ciltlik külliyatında; ders kitapları dışında, Yarınki Türkiye, Ahlâk Nizamı, Türkiye’nin Maarif Davası, Büyük Fetih, İradenin Davası, Kültür ve Medeniyet, Devlet ve Demokrasi ve İsyan Ahlâkı gibi fikir kitapları yer almaktadır.

Kaynak: İHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun