Nobel Edebiyat Ödülü'ne Beklentilerin Dışında Bir İsim Layık Görüldü

Nobel Edebiyat Ödülü'ne Beklentilerin Dışında Bir İsim Layık Görüldü

Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Ödülün sahibi, gazeteci kimliğe sahip bir isim olan, Belaruslu kadın yazar Svetlana Aleksiyeviç oldu.

BEYAZ TARİH / HABER

Japonya, usta romancı Haruki Murakami'ye ödül beklerken, bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü sürpriz bir isme; Belaruslu yazar Svetlana Aleksiyeviç'e gitti. Haberi evde ütü yaparken öğrenen 67 yaşındaki Aleksiyeviç, Nobel tarihinde edebiyat ödülünü alan 14. kadın yazar olarak kayıtlara geçti.

Muhalif görüşleri nedeniyle yıllarca sürgün hayatı süren Aleksiyeviç, dünya çapında insan hikayelerini anlattığı gazeteci kimliğiyle biliniyor. Aleksiyeviç’in, Sovyetler Birliği dönemi ve dağılma sürecinde yaşanan trajedilerle ilgili eserlerde imzası var.

Kariyeri boyunca çok sayıda röportaja imza atan Aleksiyeviç'in en tanınmış eserleri arasında, Türkçe’ye de çevrilen ‘Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi - Çernobil'den Sesler’ ve ‘Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları’ bulunuyor.

Aleksiyeviç, kendisini "Tarihi olaylardan çok insani duyguları kayıt altına alan bir kalem" olarak tanımlıyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun