Nemrut'un Develeri Zamana Direniyor

Nemrut'un Develeri Zamana Direniyor

Bitlis'deki "Nemrut'un develeri" olarak bilinen kaya blokları, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

BEYAZ TARİH / HABER

Tatvan ilçesindeki volkanik Nemrut Dağı'nın patlaması sonucu oluşan ve şekillerinden dolayı "Nemrut'un develeri" olarak adlandırılan taşların, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Karşıyaka Mahallesi'nde, çevresinde bir su kaynağının da bulunduğu,  halk arasında ''Nemrut'un develeri'' olarak bilinen kaya blokları, etkin şekilde korunmadığı için bazı kişilerce tahrip ediliyor.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Demirtaş, yaptığı açıklamada, sit alanı ilan edilen bölgede hiçbir koruma önlemi alınmadığını, bu nedenle taşların her geçen gün biraz daha yıprandığını söyledi.  

Belli bir düzen içinde dikili olan lav taşlarının büyük bölümünün zaman içinde tahrip edildiğini kaydeden Demirtaş, bu güzelliğin yok olmaması için ciddi koruma önlemi alınması gerektiğini bildirdi. 

Halk arasında süregelen efsaneye göre bu taşların ''Nemrut'un develeri'' olarak adlandırıldığını belirten Demirtaş, bilimsel olarak bakıldığında binlerce yıl içerisinde, yağmur ve benzeri dış etkenlerin aşındırması sonucunda taşların ilginç şekiller aldığını ifade etti.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun