Necip Fazıl'ın Reis Bey adlı tiyatro eseri gala yaptı

Necip Fazıl'ın Reis Bey adlı tiyatro eseri gala yaptı

Türkiye'nin 1920'li yıllarından vefat tarihi olan 25 Mayıs 1983'e kadar, Türk fikir, aksiyon ve sanat hayatında önemli bir yere sahip olan, Sultanu'ş Şuara unvanına sahip Necip Fazıl Kısakürek'in, 1960'da kaleme aldığı "Reis Bey" adlı oyununun galası yapıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarınca Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde seyirciyle buluşan oyunu izlemeye gelenler arasında, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu da yer aldı. 

Oyunun sonunda seyircileri selamlayan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, seyircilere teşekkür ederek, "Başta yönetmenimiz Şükrü Türen olmak üzere, bu arkadaki koca sanat ordusunu gönülden kutluyoruz." diye konuştu.

Reis Bey'i canlandıran başrol oyuncusu Selçuk Soğukçay da oyunda bir ağır ceza hakiminin verdiği yanlış idam kararının ardından yaşadığı vicdan azabının ele alındığını belirterek, "Hakimlikten emekli oluyor. Ondan sonra yaşadığı vicdan azabıyla hayatını devam ettiriyor. Tabii bu arada bir sürü olaylar geliyor başına. Oradaki insanlarla beraber oluyor. Düşmüş insanları tekrardan hayata kazandırmaya çalışıyor. Adalet ve vicdan arasındaki ilişkiyi vurguluyor. Yani adaletin de bir vicdanı olması gerektiğini vurguluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun