Muş Alparslan Üniversitesi’nde 'Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi' kurulacak

Muş Alparslan Üniversitesi’nde 'Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi' kurulacak

Muş Alparslan Üniversitesi’nde ‘Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi’ kurulma kararı alındı. Proje kapsamında Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun yaptığı toplantıda rektörlüğün bünyesinde 'Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi' kurulmasına yönelik yapılan teklif kabul edildi.

BEYAZ TARİH / HABER

2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde 'Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi' kurulacak.

Tarih ve kültür mirasına ışık tutacak

Kurulacak olan ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’ Selçuklu ve Malazgirt tarihine, Muş ve çevre yerleşim alanlarının tarih ve kültür mirasına ışık tutacak. Bu noktadan hareketle bölgenin geçmişle bağlarında bir ilim yuvası olacak olan uygulama ve araştırma merkezi yazılı ve görsel bir bilgi deposu olacak.

Yeni bir cazibe merkezi daha

Araştırmacılara büyük katkıları olacak uygulama ve araştırma merkezi bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda projelere koordinatörlük yaparak, danışmanlık hizmetleri de verecek. Muş, Malazgirt ve Selçuklu tarihi başta olmak üzere bölgenin ortaçağ tarihinin nitelikli yayınlar eşliğinde gün yüzüne çıkarılmasını sağlayacak. Öte yandan araştırmacılara yazılı kaynak ulaştırılması, gerekli çalışma ve sunum olanaklarının tesis edilmesi için de her türlü girişimi sağlayacak. Bunun yanı sıra öğrenci araştırmacıların, merkezin ilgi alanı ile ilgili nitelikli yüksek lisans ve doktora çalışmalarının basım, yayım ve dağıtımını üstlenecek.

‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’ sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve öğrenciye dönük eğitim ve öğretim programları, projeler, konferanslar, kurslar, çalıştaylar, paneller, söyleşiler, seminerler, ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyumlar, sergiler, yaz ve kış okulları, akademik, kültürel ve edebi yarışma türünden etkinlikler düzenleyecek.

Alanın ihtiyaç duyduğu akademik çalışmalara cevap verecek

Rektörlük bünyesinde kurulacak olan uygulama ve araştırma merkezi tarafından, Selçuklu tarihi araştırmalarını temel alan ve tematik bir içerik arz eden yılda en az bir kolektif kitap ve iki kez yayınlanan “Selçuklu Tarihi Araştırmaları” isimli basılı ve elektronik nitelikli uluslararası hakemli bir akademik dergi çıkarılarak çeşitli kongreler, konferanslar ve paneller düzenlenecek.

Müze ve kütüphane için çalışmalar yürütülecek

İlgi alanında saygın bir uygulama ve araştırma merkezi olması hedeflenen ve en kısa sürede enstitüye dönüşmesi beklenen ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’, Selçuklu ve Malazgirt zaferi ile ilgili olarak kaleme alınıp neşredilmiş bulunan bütün yazılı neşriyatın toplandığı bir kütüphanenin kuruluşunu planlayıp gerçekleştirilmesi için çalışmalarda bulunacak. Yine aynı şekilde Selçuklu tarihi ve Malazgirt zaferi ile ilgili görsel, nesnel ve simgesel eser ve malzemeleri sergilemeyi hedef alan bir müzenin kuruluşunu planlayarak gerçekleşmesi için çalışmalar yürütecek.

Bunların yanı sıra her yıl düzenlenen Malazgirt Zaferi kutlamalarına büyük hizmetler yapacak olan  ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi Muş’a, Muş Alparslan Üniversitesine ve akademiye katkı sağlayarak bilim, kültür, sanat ve tarih çalışmalarında önemli bir dönüm noktası olacak.

Kaynak: Muş Alparslan Üniversitesi

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun