Mudanya'da Barış Müzesi kurulacak

Mudanya'da Barış Müzesi kurulacak

Mudanya Mütarekesi ile son yüzyılda dünya tarihine mührünü vuran Mudanya, Barış Müzesi'ne ev sahipliği yapacak.

BEYAZ TARİH / HABER

Mudanya Belediyesi, Bursa'nın Mudanya ilçesine yeni müze kurmak istiyor. Restorasyon çalışmaları süren Tirilye'deki tarihi Taş Mektep'in bir bölümü, Barış Müzesi olarak düzenlenecek. 

Barış Müzesi Danışma Komisyonu, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Türk Dünyası Araştırmaları Uzmanı Prof. Dr. Selma Alyılmaz, Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Emekli Arkeoloji Müzesi Müdürü Öcal Özeren ve belediye teknik birimlerinin temsilcilerinden oluşturuldu.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Barış Müzesi'nin Barış kenti Mudanya'ya çok yakışacağını söyledi.

Taş Mektep'in kimliğine özgün bir şekilde yaşayacağını vurgulayan Başkan Türkyılmaz, “Bu kapsamda yapılacak dersliklerde atölyeler oluşturulacak. Buranın bir kısmı müze olurken, Tirilye ve bölgesi, Mudanya'nın geçmişi ve tarihi anlatan bir çalışmanın yanı sıra bir kütüphane de kurulacak. En geniş ve görkemli olan 3. kat da eğitim, öğretim, yaz okulu ve Tirilyelilerin atölye çalışmalarını, kültür faaliyetlerini yapabileceği bir mekan olarak oluşturulacak. Tirilyelilerin anılarını yaşatabileceği mekan, kısa sürede tamamlanacak” dedi.

Öte yandan Mudanya Belediyesi'nin Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda hem proje hem de uygulama ödüllerinin sahibi Taş Mektep Restorasyonu Projesi'nin çalışmaları devam ediyor. Taş Mektep'in çatı tadilatının tamamlanmasının ardından binanın dış cephe ve iç tadilatı için Anıtlar Kurulu'na gönderilen statik proje onaylandı.

Kaynak: arkeolojikhaber.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun