Moskova Merkez Camisi Açılıyor

Moskova Merkez Camisi Açılıyor

Rusya'nın Başkenti Moskova'da inşa edilen ve 23 Eylül'de törenle açılacak caminin iç süslemeleri ve yazıları, Türk sanatçılar tarafından Klasik Osmanlı sanatları üslubuyla tatbik edildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Rusya'nın Başkenti Moskova'nın merkezinde yapılan, "Moskova Merkez Camisi'nin iç süslemeleri ve yazıları, Nakkaş Semih İrteş'in ekibi ve Hattat Hüseyin Kutlu tarafından, 16 ve 17. yüzyıl Klasik Osmanlı sanatlarının üslubuyla gerçekleştirildi.

Moskova Merkez Camisi'nin iç süslemelerini tatbik eden Nakkaş Semih İrteş, yaptığı açıklamada, "Rusya’da yapılan Moskova Merkez Camisi'yle ilgili projeye 6 yıl önce başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu çerçevede bizi görevlendirdi. Caminin tezyinatı mihrap, minber, kürsü, çiniler, revzen, vitraylar ve diğer alanlarda tamamen Türk sanatçılar eliyle gerçekleştirildi" dedi.

Caminin süslemesinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Rusya Müslümanlarına hediye edildiğini  kaydeden İrteş, 2 yıl önce Müslüman bir iş adamının sponsorluğunda mimarinin bir an önce bitirilmesi için çalışmalar yapıldığını ve mimari işler bittikten sonra tezyinatla ilgili faaliyetlere başladıklarını anlattı.

İrteş, caminin süslemelerin ve iç yapı malzemelerinin Türkiye’den getirildiğini hatırlatarak, "Aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabileceği caminin içinde kullanılan mermeri, mihrabı, minberi, kürsüsü ve Naht işi yazılar Türkiye’den getirildi. Yaptığımız tezyinat tamamen Osmanlı klasik devir süslemeleri ancak, süslemelerin bütün tasarımlarını biz yapıyoruz. Dolayısıyla klasik devir üslubunda yeni uygulamalar ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Osmanlı'da klasik sanatlarla ilgili sistemlerin belli olduğunu hatırlatan İrteş, Moskova Merkez Camisi ile ilgili klasik devir süslemelerine ilişkin farklı bir tasarım yaptıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz burada çok yeni farklı bir tarz yaptık. ‘Çarkıfelek’ türünde bir sistem orta ana merkezde bir yazı ve ona bağlı kollar var. Yani dünyanın ve tüm kainatın dönüşünü orada anlatmaya çalıştık. Hattat Hüseyin Kutlu, fevkalade bir eser ortaya çıkardı."

Caminin içerisinde kullanılan yazıların bir bütünlük oluşturduğunu söyleyen İrteş, "Burada kullanılan yazılar bir mana bütünlüğü içinde, insanlara mesaj veren yazılar kullanıldı" dedi.

İrteş, caminin külliye tarzında olduğunu ve içerisinde müftülük binası ve ibadetle ilgili diğer kurumların da yer aldığını da hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı adına caminin süslemelerinin tamamlanmasında görev alan Başkanlık Müşaviri Dr. Mustafa Kütükçü de Moskova Merkez Camisi'nin 23 Eylül Çarşamba günü törenle açılacağını, açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türk Cumhuriyetleri devlet başkanlarının ve İslam ülkelerinin liderlerinin katılmasının beklendiğini belirtti. 

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun