Mona Lisa'nın Gülüşünün Sırrı Çözüldü

Mona Lisa'nın Gülüşünün Sırrı Çözüldü

Uzmanlar Mona Lisa'nın yapılan araştırmaya göre gülüşün gizemi 'sfumato yanılgısı'nda olduğunu açıkladı.

BEYAZ TARİH / HABER

Sunderland Üniversitesi araştırmacılarından Sheffield Hallam, Da Vinci'nin Mona Lisa'dan önce yaptığı 'La Bella Principessa' isimli tabloyu incelediklerini ve sırrı çözdüklerini açıkladı. Araştırma çerçevesinde bir grup gönüllü beraberinde 'La Bella Principessa'yı çeşitli uzaklıklardan gösteren ve onları tablonun bulanıklaştırılmış ya da gözleri kapatılmış versiyonları hakkında yorum yapmaya yönlendiren uzman ekip, tüm deneklerin tablonun uzaktan bakıldığında daha mutlu göründüğünü ve ve görünen tebessümün gözlerden ziyade dudaklardan kaynaklandığını söylediklerini belirtti.

Sfumato Tekniği

Vision Research isimli akademik dergide araştırmalarını yayınlayan uzmanlar, 'sfumato' adı verilen göz yanılgısına sebeb olan  bu ilginç boyama tekniğinin hem 'Le Bella Principessa'da hem de 'Mona Lisa'da ortak olarak kullanıldığını açıkladı. Uzmanlar, "Tabloya bakan kişi gülüşe doğrudan bakmaya, gülüşü 'yakalamaya' çalıştığında bu ufak tebessüm hemen ortadan kayboluyor. Bu resme bakan bizler de bu görsel yanılgıya 'kaçan tebessüm' diyoruz" dedi.

Ad

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun