Mimar Sinan'ın Eseri; Mağlova Kemeri Dünya Sahnesine Çıkmaya Hazırlanıyor

Mimar Sinan'ın Eseri; Mağlova Kemeri Dünya Sahnesine Çıkmaya Hazırlanıyor

İstanbul'un Sultangazi ilçesi sınırlarında yer alan ve Mimar Sinan’ın yaptığı en önemli eserlerden biri olarak görülen Mağlova Kemeri, dünyaya açılıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’un su ihtiyacını rahat karşılaması amacıyla inşa edilen su yolları arasında yer alan ve en önemli eser olarak ifade edilen 36 metre yüksekliğinde ve 258 metre uzunluğundaki Mağlova Kemeri, dünya çapında tanınmak ve ilgilileri Türkiye’ye çekmek üzere yola çıkmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Sultangazi Belediyesi ve Hamidiye Kaynak Suları'nın destekleriyle 60 dk süreli Türkçe ve İngilizce dillerinde uluslararası bir belgesel haline getirilen Mağlova Kemeri’nin tanıtımının dünyanın en önemli metropollerinde yapılması planlanıyor.

İlk Tanıtım Japonya'da

Sahip olduğu mimari, mühendislik ve estetik özellikler sebebiyle şaheser olarak nitelendirilen ve 450 yıldır görevine devam eden Mağlova için ilk belgesel tanıtımının Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılması planlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu yöndeki tavsiyesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı nezdinde görüşmeler başladı. Tokyo’daki gösterimin 2015 yılı sonu, 2016 yılı başında yapılması planlanıyor.

Belgeselin İçeriği

Belgesel, İstanbul’un coğrafi yapısı sebebiyle Bizans’tan Osmanlı’ya kadar tarih boyunca yaşadığı şehrin yaşadığı su sıkıntısına ve bu anlamda inşa edilen eserler hakkında bilgi ve görüntüler içeriyor. Aynı zamanda günümüz hakkında da önemli bilgiler taşıyor. Mağlova Kemeri hakkında ise hiçbir kaynakta bulunmayan teknik ve tarihi bilgiler ve görüntüler içeriyor. Belgeselde Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sanat Tarihçileri Prof. Dr. Semavi Eyice ve Prof.Dr. Doğan Kuban, Arkeolog Dr. Celal Kolay, İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Mağlova’nın ev sahibi Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay gibi isimlerin önemli anlatımları yer alıyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun