Tarihi Bir Mimar Sinan Eseri Olan Caminin Duvarında Pisuvar!

Tarihi Bir Mimar Sinan Eseri Olan Caminin Duvarında Pisuvar!

Yavuz Sultan Selim'in kızı Hafsa Sultan'la evli olan Çoban Mustafa Paşa tarafından bizzat Mimar Sinan'a yaptırılan Gebze'deki külliyenin duvarlarına pisuvar monte edildi.

BEYAZ TARİH \ HABER

Mimar Sinan'ın yaptığı 5 asırlık Çoban Mustafa Paşa Camii'nin erkek tuvaletinde düzenleme yapılarak, cami duvarına tarihi dokuya uygun olmayan mermer ve pisuvarlar eklendi. Anadolu'ya ve İran'a giden kervanların, batıdaki topraklardan yola çıkan hacı adaylarının ve doğu yönüne yapılan seferlerde ordunun buradan geçmesi düşünülerek büyük yapılan ve asırlar önce kervanları karşılayan küllüyenin duvarları şimdi misafirlerini pisuvar ile karşılıyor.

Sanatsal açıdan Mı­sır'daki orjinalleriyle boy ölçüşebilecek seviyedeki Memlük tarzı süslemelerin de Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethinden sonra istanbul'a gönderdiği Memlük sarayının baş mimarı Ahmed b. Bedri Hasan b. Toluni ve yanındaki ustalar tarafından yapılmış olabileceği tarihçilerce dile getirilen Çoban Mustafa Paşa Camii'sine yapılan bu tahribat, vatandaşlar tarafından büyük tepki topladı. 

Gebze Tarih Araştırma Komisyonu Başkanı Resul Orman tarihi yapının özelliğini bozmayacak şekilde düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek şöyle dedi: "Külliyenin lavabolarının modernize edilmiş haliyle halkın önüne sunulduğu, tarihi dokuya zarar verdiği için biz tarihçiler ve tarih gönüllüleri olarak bu süreci istemiyoruz. Restorasyonun aslına uygun yapılmasını uygun görüyoruz. Külliyenin tarihi dokusuna zarar vermesinler, yetkililer bu işi bilenlere yaptırsınlar."

Daha önce de tarihi eserler ile ilgili çeşitli yanlış restorasyonlar ve tahribatlar gündeme gelmişti. Konuyla alakalı olarak yetkililerin açıklamaları şuan için merakla bekleniyor.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun