Metropolitan Sanat Müzesi dev arşivi ücretsiz erişime açtı

Metropolitan Sanat Müzesi dev arşivi ücretsiz erişime açtı

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi dijitalleştirdiği 450 binden fazla yüksek çözünürlüklü görseli halka açtı.

BEYAZ TARİH / HABER

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi 450 binden fazla yüksek çözünürlüklü görseli, hem kişisel hem de ticari amaçlarla kullanılabilecek şekilde herhangi bir kısıtlama olmadan halka açtı. Dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi (kısaca Met) yüksek çözünürlüklü görselleri Creative Commons CC0 lisansı aracılığıyla kamusal mal ilan ederek herkesin ‘public domain’ etiketli görselleri istediği gibi kopyalayıp, üzerinde oynamalar yapmasına izin verdi.

Met’in tüm koleksiyonunu insanlara ücretsiz açmaktaki amacı sanatın internet kullanıcıları tarafından daha rahat ulaşılabilir olması gerektiğini ve bu bağlamda müzenin bu zorunlu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini düşünmesi.

Met, halihazırda tüm yüklenen görsel için ‘mezar taşı verisi’ adı verdikleri, eserin adı, sanatçısı, hangi kültüre ait olduğu, boyutları gibi bilgileri içeren  csv formatında bir listeyi de yayınladı.

Kaynak: Posta

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun