Mesotimolos keşfedilmeyi bekliyor

Mesotimolos keşfedilmeyi bekliyor

Uşak'ın Eşme ilçesinde kaya ev ve mezarları, volkanik kalıntılardaki ayak izleriyle kendini gösteren Mesotimolos'un, yapılacak arkeolojik çalışmalarla turizme kazandırılması hedefleniyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Uşak'ın Eşme ilçesi Düzköy yakınlarında bulunan , kaya ev ve mezarları ile volkanik kalıntılardaki insan ayak izleriyle kendini gösteren Mesotimolos'un, bilimsel araştırmalarla hem ortaya çıkarılması hem de peribacası oluşumları gibi coğrafi güzellikleriyle tarih ve doğa turizmine kazandırılması hedefleniyor. 

AA ekibiyle bölgede incelemelerde bulunan Uşak Valisi Ahmet Okur, Düzköy yakınlarında "Kale mevkisi" diye anılan bölgenin, tarihi ve coğrafi açıdan önemli bir destinasyon olarak dikkati çektiğini söyledi.

Bölgedeki volkanik kayalarla çevrili vadide, Lidya şehirlerinden Mesotimolos'tan kalma kayalara oyulmuş ev ve mezarlar, volkanik kalıntılarda binlerce yıl öncesine ait insan ayak izlerinin görülebildiğine işaret eden Okur, "Burası araştırılmaya ve incelenmeye muhtaç bir alanımız. Bölgede eski medeniyetlere ait çok sayıda kalıntı var. Bilimsel araştırmalarla gün yüzüne çıkarılacak çok değerli kalıntılar bunlar. Daha önce dokunulmamış bir tarihi alan." diye konuştu.

"Bilimsel çalışmalar tanınmasını sağlayacak"

Yapılacak arkeolojik çalışmaların bölgenin tanınırlığına önemli katkı sağlayacağını bildiren Okur, şunları kaydetti:

"Peribacası oluşumları görülmeye değer. Çok fazla bilinen bir bölge değil burası. Güzel bir doğa yürüyüşü alanı, bütün doğaseverleri buraya davet ediyorum. Tanınması ve gezilmesi gereken bir bölge. Fotoğraf tutkunları için yine özel bir alan. Öncelikle buraya ulaşımı kolay hale getireceğiz. Bilimsel çalışmaların artmasıyla daha çok ziyaretçinin bölgeye geleceğini düşünüyorum. Ulubey Kanyonları'na yakın olması sebebiyle de kısa sürede tanınırlığı artabilir."

 "Acilen koruma altına alınmalı"

Bölgede toprak analizleri yapan Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Atasoy ise alanda volkanik kalıntılarda bulunan, binlerce yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen insan ayak izlerinin yaşının belirlenmesi ve acilen koruma altına alınması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun