Mersin’in Ayasofya’sı Ziyaretçilerini Bekliyor

Mersin’in Ayasofya’sı Ziyaretçilerini Bekliyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Mersin’deki Alahan Manastırı 2 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra turistik ziyaretlere hazır hale getirildi.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

 

Milattan sonra 440-442 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Manastır; biri yıkılmış iki kilise, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve mezarlardan meydana geliyor. Ayasofya’nın mimarisi ile benzer özellik taşıyor olmasından dolayı büyük ilgi gören Alahan Manastırı benzersiz kültür eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 

Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere göre restorasyon çalışmalarında 1 milyon 497 bin lira harcandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, AA muhabirine manastırın yenileme ve çevre düzenlemesi kapsamında, doğu ve batı kilise duvarlarının güçlendirildiğini, derzlerin ve duvar resimlerinin onarımının yapıldığını söyledi. 
Doğu kiliseye koruyucu çatı takıldığını ve turistlerin rahat gezebilmesi için ahşap yürüyüş yolları ve çelik merdivenler eklendiğini belirten Kabahasanoğlu, Alahan Manastırı'nın, Hristiyanların hacı" olduğu merkezler arasında yer aldığına dikkati çekti. Kabahasanoğlu, "Burası hem mimari açıdan hem de Hristiyanlığın geçiş yolu olarak önem taşıyor. Burada yetiştirilen rahipler ve papazlar, Anadolu'ya ve diğer ülkelere gönderilmiş" dedi.
 
Restorasyon çalışmalarının ardından manastıra gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış beklediklerini ifade eden Kabahasanoğlu, "Buraya daha önce yılda 10 bin ziyaretçi gelirken bundan sonra bu sayının 50 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ziyarete gelenler burayı daha rahat gezebilecek ve detaylı bilgi sahibi olacak. Tarsus'taki St. Paul Müzesi ve Kilisesi ile Silifke'deki Ayatekla Kilisesi'ne ek olarak Alahan Manastırı'nın ziyarete açılması, kentin inanç turizmi potansiyelini artıracak" şeklinde konuştu.  
 
Hıristiyanlık İçin Kutsal Mekanlardan Biri
 
Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Tarsus’lu Pavius’un (St.Poul) ve Barnabas Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde Anadolu’da gerçekleştirdikleri gezilerde gizli şekilde tebliğler gerçekleştiriyorken buralarda tapınaklar inşa edilmiş ve bu yüzden asırlar boyunca değerini yitirmeden günümüze dek ulaşmıştır. 5. yüzyıldan sonra Bizans tarafından inşa edilen Manastır 5 yüzyılın ikinci yüzyılından sonra son halini almış ve ibadetlere ev sahipliği yapmıştı. 17. yüzyıla kadar sağlam şekilde ayakta duran Manastır’ın Evliya Çelebi’nin aynı dönemde “Usta elinden yeni çıkmış gibi” sözünden anlaşılacağı gibi ihtişamının uzun süre devam ettiğini söylemek mümkün. 
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun