MEB, İşitme Engelli Öğrenciler İçin Türk İşaret Dili Sözlüğü Hazırladı

MEB, İşitme Engelli Öğrenciler İçin Türk İşaret Dili Sözlüğü Hazırladı

Milli Eğitim Bakanlığı, işitme engelli öğrenciler için Türk İşaret Dili Sözlüğü hazırladı.

BEYAZ TARİH / HABER

İşitme engellilerin iletişiminin nesilden nesile devamlı doğal olarak sağlanması için müşterek bir çalışmaya imza atma doğrultusunda hareket eden MEB, bu doğrultuda daha önceki çalışmalara ek olarak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce Türk İşaret Dili Sözlüğü hazırladı.

Sözlüğün İçeriği

İşitme engelli bireylerin, günlük konuşmalarında en sık kullandıkları 2 bin 607 sözcüğe yer verilen sözlükte, 2 bin 607 sözcükten her birinin işaretini temsil eden bir ya da birkaç görsel, elin ayrıntıları ve işaretin sözel anlatımıyla veriliyor. Bunun yanında görseller ve çizimler yoluyla her işaretin şekli ve konumuna ayrı ayrı yer veriliyor. Türkçeyi uygun öğrenmenin yanında bilmedikleri sözcüklerin işaretlerini öğrenmelerine vesile olacak olan sözlük; bireylerin dilsel, bilişsel ve sosyal-duygusal yetersizliklerinin azaltılmasına ve bu alanlarda gelişim kaydetmelerine, yaşadıkları kültürü, sosyal ve doğal çevreyi tanımalarına da katkı sağlamayı hedefliyor. Sözlük ilk etapta bu hedeflerle 10 bin adet basıldı. 

İşitme Engellilerin Dünyasına Duyarlılık

Diğer engelli zümrelere kıyasla en dezavantajlı kesimden olan işitme engelliler, en önemli nimetlerden biri olan işitme yetisinden mahrumlar. Bundan dolayı kavramları öğrenme ve soyut düşünme yetilerinde yetersiz kalabiliyorlar. İletişim kurmaları ve sosyal ilişkilerine kadar problem yaşıyorlar. Bu çalışma da  ülkedeki işitme engelli bireylerin farklı bölgelerde işaret dilinde var olan farklı kullanımların önüne geçmek ve belli bir iletişim standardı oluşturma açısından  katkı sağlaması bekleniyor. Böylece, kimi kavram ve terimlerin sözcüklerine ait işaretlerin, bölgeden bölgeye ya da yöreden yöreye değişiklik göstermesinin de önüne geçilecek.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun