Matrakçı Nasuh Üç Kıtada Tanıtılıyor

Matrakçı Nasuh Üç Kıtada Tanıtılıyor

Osmanlı sanatkarı Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini tanıtan '16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh' sergisi, Dolmabahçe Sarayı'nda açıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye'de ilk kez Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh sergisi, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde açıldı. Turkuvaz Medya sponsorluğunda gerçekleşen, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları'nın projelendirdiği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun evsahipliğini yaptığı serginin küratörlüğünü Beste Gürsu üstleniyor. Sergide Osmanlı sanatkarı Matrakçı Nasuh; çinileri, beyitleri ve hat işlemeleriyle anlatılıyor. Sergide çini sanatçısı Sevim Ersoy'un liderliğinde çini panolara aktarılan 30 adet minyatürün de aralarında bulunduğu 41 eser yer alıyor. Ölümünün 450'nci yılı nedeniyle düzenlenen sergide; Matrakçı Nasuh'un hattat, şair ve nakkaş yönleri tanıtılıyor. Serginin açılış konuşmasını yapan küratör Beste Gürsu, "Birçok meziyete sahip Matrakçı Nasuh'u üç kıtaya en iyi şekilde anlatmamızı sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bu projenin asıl sahibi olan 12 değerli sanatçımıza teşekkür ediyorum" dedi. Sergi; 15-30 Ocak tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde görülebilecek. Üç kıta, dokuz ülke ve 10 şehirde gerçekleştirilecek proje İstanbul'dan sonra Viyana'da sergilenecek. Sergi, daha önce Saraybosna ve Belgrad'da da sanatseverlerle buluşmuştu.

Pul da Hazırlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde Matrakçı Nasuh'u anlamak, anmak ve aktarmak üzere hazırlanan projeyle; 12 kadın sanatçının öncülüğünde 41 eser, sanatseverlerle buluşturuldu. Ayrıca İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, Matrakçı Nasuh anısına özel olarak XVI. Yüzyıl Türk Musikisi albümü hazırladı. PTT Matrakçı Nasuh özel anı pulu çıkarırken, UNESCO Türk Milli Komisyonu ise 16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh kataloğu hazırladı.

Çok Yönlü Bir Sanatçı

Matrakçı Nasuh, II . Beyazıt döneminde yetişti. Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşadı. Bosna kökenli olan Matrakçı Nasuh; matematikçi, tarihçi, sporcu, silahşör, ressam, minyatür sanatçısı ve hattat olarak biliniyor. İlk eseri 1517'de kaleme aldığı 'Cemal el-Küttab ve Kemal al-Hüssab' adlı bir matematik kitabıdır. 1564'te, izleri ve etkileri günümüze kadar uzanan sayısız eserini geride bırakarak hayata veda etti.

Kaynak:sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun