'Matrakçı Nasuh' Sergisi İstanbul'da

'Matrakçı Nasuh' Sergisi İstanbul'da

Saraybosna ve Belgrad'dan sonra İstanbul'da sanatseverlerle buluşan "16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh" sergisi, 30 Ocak'a kadar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde sergilenecek.

BEYAZ TARİH \ HABER

Osmanlı döneminin ünlü Türk minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi ve silahşor Matrakçı Nasuh sergisi, Balkan ülkelerinden sonra İstanbul'da... Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun ev sahipliğinde ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları tarafından projelendirilen "16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh" sergisi, 15-30 Ocak arasında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Saraybosna ve Belgrad'dan sonra İstanbul'a gelen ve küratörlüğünü Beste Gürsu'nun yaptığı serginin tanıtım toplantısı önceki gün yapıldı. Sergide çini sanatçısı Sevim Ersoy'un liderliğinde çini panolara aktarılan 30 adet güzergâh minyatürleri ile nakkaş Matrakçı Nasuh; eserlerinde yer alan beyitleri ile şair Matrakçı Nasuh; beyitlerden seçkiler ile yazılan 10 divani levhada hattat Matrakçı Nasuh'u tanıtan toplamda 41 eser yer alacak. Matrakçı Nasuh'un ölümünün 450. yılı münasebeti ile hazırlanan projeye SABAH, atv, Daily Sabah da destek veriyor. 3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde gerçekleştirilecek proje İstanbul'dan sonra Viyana'da sergilenecek. 

İlk Kitabı Matametik Üstüne

Doğum tarihi kesin bilinmese de Osmanlı tarihinde iz bırakan Matrakçı Nasuh, II. Beyazıt döneminde yetişti; Yavuz Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşadı. Asıl adı Nasuh bin Abdullah el Bosnavi. Bosna kökenli olduğu anlaşılan Matrakçı Nasuh; matematikçi, tarihçi, sporcu ve silahşor, ressam, minyatür ve hattat olarak bilinir. İlk eseri 1517'de kaleme aldığı "Cemal el- Küttab ve Kemal al-Hüssab" adını taşıyan matematik kitabıdır. Matrakçı Nasuh, 1564'te izleri ve etkileri günümüze kadar uzanan sayısız eserini geride bırakarak hayata veda etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde Matrakçı Nasuh'u anlamak, anmak ve aktarmak üzere hazırlanan projeyle 12 kadın sanatçı tarafından tüm zamanlarda değerini kaybetmeyen 41 eser, "Tarih-i Sultan Beyazıt" eseri tıpkı basımı, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu tarafından Matrakçı Nasuh anısına özel olarak seslendirilen XVI. Yüzyıl Türk Musikisi albümü, PTT Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafından hazırlanan Matrakçı Nasuh özel anı pulu ve UNESCO Türk Milli Komisyonu tarafından basımı gerçekleştirilen 16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh kataloğu gün yüzüne çıkacak.

Kaynak:sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun