Matrakçı, Belgrad Müzesi'nde Görücüye Çıkıyor

Matrakçı, Belgrad Müzesi'nde Görücüye Çıkıyor

"16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" başlıklı sergi, Belgrad Müzesi'nde görücüye çıkacak.

BEYAZ TARİH / HABER

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sabah, A Haber, Daily Sabah ana basın sponsorluğunda düzenlenen "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" Sergisi, Belgrad Etnoğrafya Müzesi'nde törenle açılacak. İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" başlıklı sergi, uluslararası yolculuğuna kaldığı yerden devam edecek. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından "anma ve kutlama yıldönümleri" kapsamına alınan Matrakçı Nasuh'un ölümünün 450. yılı etkinlikleri kapsamında ilk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Matrakçı Nasuh'un (Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el Bosnavi) ata toprakları Bosna Hersek, Saraybosna Vijecnica da sergilenen sergi, 15 Eylül'de Belgrad Etnografya Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Proje kapsamında Matrakçı Nasuh'un doğu seferlerini anlattığı, "Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn" ve batı seferini anlattığı "Tarih-i Feth-i Şikloş Estergon İstol-Belgrad" eserlerinde resmettiği güzergahlardan ve yazdığı beyitlerden yapılan seçki, çini ve hat sanatına aktarıldı. Sergi daha sonra Roma, Paris, Viyana, İstanbul, Ankara, Tokyo, Newyork ve 2016 Eylül ayında Budapeşte'de seferini tamamlayacak.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun