Marmaris’teki 12.000 yıllık mağarada büyük tahribat

Marmaris’teki 12.000 yıllık mağarada büyük tahribat

Marmaris’te 12.000 yıllık insan izlerine ev sahipliği yapan Nimara Mağarası’nın içi sprey boya ve kazınan isimlerle doldu.

BEYAZ TARİH / HABER

Marmaris’in kuzeybatısındaki Adaağzı mevkiinde bulunan, 1999 yılında keşfedilerek arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edilen Nimara Mağarası’na, her geçen gün tahribata uğruyor. Tarihe ışık tutan mağaranın duvarları geçmiş yıllarda olduğu gibi yine kimliği belirsiz kişiler tarafından yazı tahtasına çevrildi.

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği mağaranın duvarlarına geçmişte kimliği belirsiz kişilerce yazılan yazılara sürekli yenileri ekleniyor. Mağaranın duvarlarına kesici aletlerle kazınan, oje ve sprey boyalarla yazılan ‘aşk, tanrı, Allah ve çeşitli tarihler’ gibi ifadeler ve sevgiliye yapılan aşk ilanları dikkat çekiyor.

mağara

Mağaranın 30 metre kadar içine girilebilmesi için konumlandırılan ahşap korkuluklar da sökülmüş durumda. Ayrıca yakındaki ormanlık alanda da çok sayıda kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı. Milli Parklar Müdürlüğü sınırları içinde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğundaki mağaradaki bu durumla ilgili yetkililer ise bir açıklama yapmıyor.

Mağara her dönemde kullanılmış

Nimara Mağarası, 1999 yılında keşfedilerek arkeolojik ve doğal SİT alanı ilanı edildi. 26 Temmuz 2000’da mağara içinde ve çevresinde kazılar başlatıldı. Mağarada elde edilen bulguların incelenmesiyle, mağaranın MÖ 10.000 yıllarına dayandığı, yani 12.000 yıl önce insanların mağarayı mesken edindiği tespit edildi.

mağara2

Kazı çalışmalarında mağara tabanındaki açmalardaki kalker tabakası içinde, keskiler, delgiler ve taş kemikten yapılmış delici alet uçları bulundu. Veriler doğrultusunda, mağarada kesici alet kullanılarak eşya yapılan, Tunç Çağı’na ait bir boncuk atölyesi belirlendi. Roma döneminde kullanıldığı tespit edilen yüzlerce kap parçası, pişmiş topraktan yapılmış 50 insan figürü ile çok sayıda sikke bulundu. Marmaris Müze Müdürlüğü yetkilileri, elde edilen çeşitli bulguları inceletmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi.

Çıkartılan tarihi eserler incelenip, kronoloji sıralaması yapıldıktan sonra sergilenmek üzere Marmaris Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Marmaris Belediyesi yetkilileri harekete geçerek, mağaranın turizme kazandırılması için destek vereceğini açıkladı. Muğla Üniversitesi Bilimsel Danışmanlık, Marmaris Belediyesi ve Marmaris Müzesi turizme açılması için yapılacak çalışmalar için protokol imzaladı. ‘Nimara Mağarası’ ve çevresinin tarihi dokusuna uygun, insanların ziyaret edebilecek hale getirilmesi için bir yıl boyunca yenileme çalışması yapıldı. Yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesinin ardından 2008 yılında tarih ve doğa meraklıları için ziyarete açıldı. Son birkaç yılda ise tarihi mağara adeta kaderine terk edildi.

Kaynak: DHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun