Manoukian'dan Samimi Açıklamalar

Manoukian'dan Samimi Açıklamalar

Ermeni asıllı Fransız Caz Sanatçısı Manoukian, Türk müzisyenlerle birlikte müzik icra etmenin kendisini atalarına yakınlaştırdığını ifade etti.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Ermeni asıllı Fransız Caz Sanatçısı Andre Manoukian, Türk müzisyenlerle birlikte müzik icra etmenin kendisini atalarına yakınlaştırdığını ifade ederek, "Diaspora Ermenileri bir travma yaşadı. Kimliğimizin bir parçası olan Osmanlı etkilerini inkar ettiklerini düşünüyorum. İstesek de istemesek de bu böyle. Benim ilgimi çeken, ilişkilerin koptuğu 1915 öncesine gitmek. Kopan bağları birleştirmek lazım" dedi.

Manoukian, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Hakan Erdoğan Productions tarafından düzenlenen Ramazanda Caz Festivali kapsamında vereceği konser öncesindeki soruları yanıtladı.

Konserin Beyoğlu'ndaki Fransa Sarayı'nda Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın vereceği iftarın ardından, sarayın bahçesinde gerçekleşeceğini vurgulayan Manoukian, İstanbul’da Fransa’ya ait diplomatik bir mekanda, ramazanda, böyle bir davetin ardından sahneye çıkacak olmanın Ermeni asıllı bir Fransız olarak kendisi için çok özel bir duygu olduğunu anlattı.

"Atalarımın nereden geldiği sorulduğunda, Türkiye’den geldiklerini söylüyorum” diyen Manoukian, büyük dedesinin zamanında Amasya Belediye Başkanlığı yaptığını, babasının İzmir’de doğduğunu, büyük amcasının da Cumhuriyet'in Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için müzik icra ettiği bilgisini verdi.

"Köklerimin burada olduğunu hissediyorum, bunu inkar etmek hiçbir işe yaramaz" ifadesini kullanan Manoukian, Türk müzisyenlerle birlikte çalınca, atalarına yakınlaştığını hissettiğini kaydetti.

'Nasreddin Hoca fıkraları'

Andre Manoukian, "Diaspora Ermenileri bir travma yaşadı. Kimliğimizin bir parçası olan Osmanlı etkilerini inkar ettiklerini düşünüyorum. İstesek de istemesek de bu böyle. Benim ilgimi çeken, ilişkilerin koptuğu 1915 olaylarının öncesine gitmek. Kopan bağları birleştirmek lazım. Bazı Türk ailelerin Ermeni kökenli olduğunu öğreniyoruz ama aynı şekilde, Ermeni kültüründe Türk etkileri var ve bunlar çok güzel" diye konuştu.

"Babam yaşlandıkça, bana Türkçe kelimeler söylüyor. Bunu daha önce yapmıyordu, muhtemelen çocukluğuna geri dönüyor. Nasrettin Hoca fıkraları anlatıyor" diyen Manoukian, kendisinin de benzer bir yolculuğu müzik içinde gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Ermeni müziğinin Kafkasya’da ve Türkiye'deki müziğin parçası olduğunu belirten Manoukian, "Caz sanatçısı  (jazzman) olarak makamlar çok ilgimi çekiyor. Ermeni düdük ustalarından düdük çalmayı öğrenen bir arkadaşım var ve ona ilerleme kaydetmek istiyorsa, Azeri müzisyenlerle görüşmesi gerektiğini söylemişler. Bana göre de Azeri şarkıcı Alim Kasımov, dünyanın en büyük şarkıcılardan biridir. Arkadaşım, 'Kafkasya’nın en iyi orkestrasını kurmak istiyorsan, en iyi dansçıları Gürcüler, en iyi şarkıcıları Türkler ve en iyi çalgıcıları Ermeniler arasında bulabilirsin' diyor." diye konuştu.

Kendi müzik çalışmalarında birçok ulustan müzisyenle işbirliği yaptığını anlatan Manoukian, "Chamonix’de bir caz festivali düzenliyorum ve bu festivalde Suriyeli ve İranlı müzisyenler var. Şu an üzerinde çalıştığım ve eylül ayında çıkacak yeni albümümde de Suriyeli, İranlı, Türk ve Tunuslu sanatçılar yer alıyor. Uluslararası bir albüm olsun diye özellikle uğraşmadım. Bunlar çok iyi müzisyenler ve ben kendimi onlardan mahrum bırakmak istemedim" dedi.

Manoukian'a, konserinde Türk-Roman müziğinin önemli isimlerinden Yarımdünya Hasan, Hacı Rüstem Çembeli ve Ahmet Özden ile perküsyon ustası Okay Temiz de eşlik edecek.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun