Louvre Müzesi Türk Uzmana Emanet

Louvre Müzesi Türk Uzmana Emanet

Fransa’nın başkenti Paris’te günde ortalama 40 bin ziyaretçi ağırlayan dünyanın en prestijli müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’nin Sanat Eserleri Bölümü müzenin aynı zamanda tek Türk uzmanı İlhan Alemdar’a emanet edildi. Alemdar Yunanistan ve Fransa’da aldığı sanat tarihi eğitiminin ardından 25 yıldır Louvre Müzesi’nde uzmanlık yapıyordu.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

 

Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda yeni İslam Eserleri Bölümü'nün özel ve tüzel birçok koleksiyonun bir araya gelmesiyle yaklaşık 20 bin parça sanat eserini barındırdığını söyledi."Bu muhteşem koleksiyonun sadece küçük bir kısmı sergileniyor." diyen Alemdar, eserlerin İslam’ın ilk yıllarından 7. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar aşağı yukarı 12 yüzyıllık bir döneme ait olduğunu belirtti. Alemdar, şöyle devam etti: "Türkiye, Mısır, Körfez ülkeleri ve diğer bazı Arap ülkelerindeki koleksiyonlar dışında Louvre Müzesi'ndeki bu koleksiyon dünyanın sayılı koleksiyonlarından birisini oluşturuyor. Eserler Müslümanların yaşadıkları bütün coğrafyalardan çok değişik teknik ve üslupları da yansıtıyor. Konya'da Alaaddin Keykubad'ın köşkünden gelen Selçuklu seramikleri, Kaşhan seramikleri, Kütahya ve İznik çinileri, ahşap, metal, cam objeler, minyatür, hat ve tezhip eserleri, müzenin eşsiz koleksiyon parçalarını oluşturuyor."

 

Müzenin ek binası için yapılan çalışmanın ardından İslam eserler bölümü 2008 ile 2012 yılları arasında süren inşaat sonucunda açılışı Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın katılımı ile gerçekleşmişti.

 

Tarihe Tanık Bir Müze; Louvre

Dünyada en çok ziyaretçi kapasitesine sahip olan Louvre Müzesi'nin (le Musee du Louvre) 1793 yılına kadar dayanıyor. Aynı zamanda Fransa’nın ilk müzesi olan Louvre emsalleri içerisinde en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen müze olması sebebiyle ayrıca dikkate değer bir nitelik taşıyor. 1793 yılından itibaren kısmi değişiklikler ve revizyonlar yaşayan müze son olarak 1802 yılından sonra bugünkü halini aldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun