Leonardo da Vinci ölümünün 500. yılında tüm dünyada anılıyor

Leonardo da Vinci ölümünün 500. yılında tüm dünyada anılıyor

Sanat tarihinin en büyük ustalarından Leonardo da Vinci, ölümünün 500. yılında tüm dünyada anılıyor. Çalışmaları birkaç yıl önceden başlayan pek çok sergi ve etkinlik Amerika’dan Çin’e kadar uzanıyor

BEYAZ TARİH / HABER

Tüm zamanların en büyük sanatçılarından, büyük deha Leonardo tam 500 yıl önce 2 Mayıs 1519’da öldü ama sanat tarihine bu kadar büyük damga vuran bir sanatçı daha gelmedi. Leonardo da Vinci’yi onurlandırmak için düzenlenen etkinlikler aslında bir kaç yıl önce başladı. Hatta dünyanın en kapsamlı da Vinci sergisi “Leonardo da Vinci Expo” geçen yıl prömiyerini yaptığı Brugge’ün (Belçika) ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’dan yola çıktı. Orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan replikalarla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimler Uniq Müze’de sergilendi.

34 milyon kişi bekleniyor

Da Vinci maratonunun İngiltere’deki önemli etkinliklerinden “Leonardo da Vinci: A Life in Drawing” sergisi birkaç gün önce 12 müzede eşzamanlı açıldı. 6 Mayıs’a kadar Ulster, Bristol, Cardiff, Derby, Kelvingrove, Leeds, Manchester, Southampton, Sunderland müze ve galerilerinde izlenebilecek. Ardından 200 ek yapıtla Ekim ayına kadar Londra’daki Quenn’s Galeri’de ve 2020 Mart’ına kadar Edinburg sarayında sergilenecek. Sergileri ülke genelinde yaklaşık 34 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor, yani ülkenin yarısı. Kraliyet Sanat Akademisi’nin 1952 yılında Leonardo’nun doğumunun 500. yılını kutlarken düzenlediği sergiden beri yapılan en büyük sergi olacak. Bu arada New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi Leonardo’nun dört çiziminden oluşan mütevazı bir gösterim başlattı. Fransa’da, Leonardo’nun öldüğü Clos Lucé Şatosu’nda, Vatikan Müzeleri’nden ödünç alınacak “Son Akşam Yemeği”nin goblen bir kopyası ise Haziran ayında sergilenmeye başlayacak. Bu yapıt daha sonra Milano’daki Palazzo Reale’ye gidecek. Ayrıca, Chambord Şatosu da Floransa’daki Louvre, British Museum ve Uffizi’den ödünç alınan yapıtlardan oluşan bir sergiye evsahipliği yapacak.

Mona Lisa anavatanına dönemeyecek

Leonardo’nun en ünlü tablosu “Mona Lisa” ise anavatanına geri dönemeyecek, çünkü Louvre, resmi Uffizi Müzesi’ne geçici olarak sergilenmesi için bile vermeyi kabul etmedi. Mona Lisa Uffizi’de 1913 yılında kısa bir süre sergilenmişti ki, o da Louvre’dan çalınıp Floransa’ya kaçırıldıktan sonra... Bu hikayeyi burada yazmayacağım ama kızım 5-6 yaşlarındayken neredeyse her akşam uykudan önce okumaktan bıkmadığımız çocuk kitabı “Mona Lisa’yı Kim Çaldı” bu heyecanlı öyküyü çok güzel anlatır; çocuğu olanlara mutlaka öneririm. Öyle ki, kızımı ertesi yıl Louvre’a götürdüğümde koca müzeyi sadece Mona Lisa’yı görme heyecanı içinde gezmişti. Ekim ayında müzede açılacak sergide 15 Leonardo tablosu olacak. Leonardo da Vinci’nin bugüne kadar satılan en pahalı yapıtı (450 milyon dolar) olan “Salvator Mundi”nin de Abu Dabi’deki Louvre’dan Paris’e getirileceği ve bu sergide yer alacağı belirtilmişti. Ancak şimdilik konunun üzerinde şüphe bulutları dolaşıyor, resmin nerede olduğunun bilinmediği söyleniyor. Bunun da Louvre’un zaman zaman yapıtlara olan ilgiyi artırmak için yaptığı manevralardan biri olup olmadığını göreceğiz.

İtalya'nın her köşesinde soluğu hissedilecek

Bir başka heyecan yaratan yapıt elbette Milano’daki Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin duvarındaki “Son Akşam Yemeği”. Restorasyonu sonrasında ziyarete açıldığı dönemde biletleri haftalar, hatta aylar öncesinden tükenirdi. Benzer bir heyecan bu yıl da yaşanabilir. Sadece Milano değil, Leonardo’nun uzun yıllar yaşadığı Floransa, memleketi Vinci kasabası ve İtalya’nın neredeyse her köşesinde sanatçının soluğu hissedilecek. Ama Verona iki yıldır çok renkli bir organizasyona hazırlanıyor. Veronalılar 2 Mayıs’ta üzerinde “Vitruvius Adamı” olan 500 mavi balon uçurarak etkinliklere başlayacaklar. Venedik’teki Gallerie dell’Accademia ise nadiren sergilenen bu eseri sergileyecek.

Kaynak: Aydınlık

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun