Kütüphaneye dönüştürülen bakkala kitap yağıyor

Kütüphaneye dönüştürülen bakkala kitap yağıyor

Hatay'ın Erzin ilçesinde 75 yaşındaki Abdulkadir Doğan'ın kütüphaneye çevirdiği bakkal dükkanında kitap sayısı, Türkiye'nin dört bir yanından bağışlar ile neredeyse ikiye katlandı.

BEYAZ TARİH / HABER

Hatay'ın Erzin ilçesi Başlamışlı köyünde 75 yaşındaki Abdulkadir Doğan'ın emekliliğinin ardından kütüphaneye çevirdiği bakkal dükkanına Türkiye'nin dört bir tarafından kitap bağışı yapılıyor.

Anadolu Ajansının (AA) geçen yıl yayınladığı "Bakkalını kütüphaneye dönüştürdü" haberi ile takdir toplayan Doğan, Ankara, İstanbul, Antalya ve Eskişehir gibi birçok ilden ziyaretçi ağırlayıp kitapseverlerin hediye ettiği eserleri kütüphanesinde okurların hizmetine sunuyor.

Geçen yıl bin 343 olan kitap sayısını hediye edilen eserlerle 2 bin 100'e çıkaran Doğan, tek tek kayıt altına aldığı kitapları titizlikle muhafaza ediyor.

En büyük hayalini gerçekleştirdiğine inanan Doğan, bundan sonrası için de kitapların gelecek nesillere aktarılmasını ve kütüphanesinin restore edilmesini istiyor.

Ortaokul terk

Doğan, yaptığı açıklamada, okumaya ortaokul yıllarında başladığını ve kitap sevgisini Türkçe öğretmenine borçlu olduğunu söyledi.

Maddi imkansızlıklar yüzünden ortaokuldan sonra eğitimine devam edemediğini belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Okula devam edememem beni çok üzdü, arkadaşlarım okula giderken ben onların arkasından bakardım ama hiçbir zaman da pes etmedim, kendimi okumaya verdim. Arkadaşlarımın kitaplarını ödünç alıp okurdum. Ağabeyim ile bakkal dükkanı açtık. Her gün bakkalı açtığımda kitabı elime alıp okurdum. Sonra buradan ağabeyimle emekli olduk. O sürede evde bir sürü kitabım olmuştu. Kitaplarımı bakkalıma yerleştirip ekmek teknemizi kütüphaneye çevirdim. Her birini özenle kaplarım ve tek tek düzeltirim. Bu kitaplar hem burada daha iyi muhafaza ediliyor hem de gençlere yol gösteriyor."

Doğan, dükkanın "milli" bir kütüphaneye dönüştürülmesinin en büyük arzularından olduğunu aktardı.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun