Kuşdili, UNESCO Kültür Mirasına Aday

Kuşdili, UNESCO Kültür Mirasına Aday

“Dünya kültür mirası listesi için 5 yıldır mücadele ediyoruz. Önemli mesafe aldık. Yürüttüğümüz bu çalışmayla hazırlayacağımız dosya ile adaylık başvurumuzu gerçekleştireceğiz.”

BEYAZ TARİH / HABER

Giresun’un Çanakçı İlçesi’ne bağlı Kuşköy’de yöre halkının anlaşmak için kullandığı “kuşdili”nin, UNESCO “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası”na adaylığı için çalışma başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye temsilcilerinden oluşan heyet, Giresun Valiliği’nde yapılan toplantıda adaylık için dosya hazırlıklarına start verildi.

Köylünün yüzyıllardır haberleşmek için ‘kuşdili’ni kullandığını belirten İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç, “Dünya kültür mirası listesi için 5 yıldır mücadele ediyoruz. Önemli mesafe aldık. Yürüttüğümüz bu çalışmayla hazırlayacağımız dosya ile adaylık başvurumuzu gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaynak: haberturk.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun