Kültür A.Ş.’nin “Havranlı Koca Seyid” Belgeseli Gösterime Giriyor

Kültür A.Ş.’nin “Havranlı Koca Seyid” Belgeseli Gösterime Giriyor

Kültür A.Ş.’nin “Havranlı Koca Seyid” belgeseli, ilk önce Havran’da gösterilecek.

BEYAZ TARİH / HABER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Çanakkale Deniz Savaşları’nda, 276 kilogram ağırlığındaki mermiyi sırtlayıp yerleştirdikten sonra ateşleyerek “Ocean” isimli İngiliz savaş gemisinin batmasına ve savaşın seyrinin değişmesine sebep olan Seyit Onbaşı’nın mütevazi hayatını anlatan belgesel filmi yayımladı.

Ad

Belgesel ilk kez, Koca Seyid’in memleketinde gösterilecek

Senaristliğini ve yönetmenliğini Hamza Aytaç Dalgalıdere’nin, tarih danışmanlığını Fatih Dalgalı’nın üstlendiği belgeselin ilk gösterimi, Havran’ın Kurtuluşu Kültür Etkinlikleri kapsamında Havran’da gerçekleştirilecek. Hazırlıkları bir yılda tamamlanan belgesel film, Havran Kültür Merkezi’nde 8 Eylül Salı günü saat 21.00’de gösterilecek.

Torunu ve köylüleri Koca Seyid’i anlattılar

DVD halinde “Havranlı Koca Seyit” ismiyle yayımlanan belgeselde, Balıkesir’in Havran İlçesi’ne bağlı Koca Seyit Köyü”nde, Seyit Onbaşı’nın köylüleri ve 3. kuşak torunu ile yapılan röportajlara da yer veriliyor.

Belgeselde, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Aslan, Batı dünyasının Hollywood yapımlarıyla ürettiği sahte kahramanlara karşılık, Türk tarihindeki gerçek kahramanların çocuklara ve gençlere rol model olarak sunulmasının önemine işaret ediyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Hamza Aytaç Dalgalıdere’nin, tarih danışmanlığını Fatih Dalgalı’nın üstlendiği belgeselin drama bölümlerinde Seyit Onbaşı’yı Harun Kocakurt canlandırıyor.

37 dakika süreli belgeselin çekimleri, Seyit Onbaşı’nın Havran’daki köyünde gerçekleştirildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun