Konya'dan Çalınan Eserler ABD'de Ortaya Çıktı

Konya'dan Çalınan Eserler ABD'de Ortaya Çıktı

Konya'da çalınan yazma eserlerin ABD'de ortaya çıkması sonucu yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve yazmalar ait olduğu yere geri getirildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Konya'daki Yusuf Ağa Kütüphanesi'nden çalınan iki yazma eser, ABD'deki Utrecht Üniversitesi kütüphanesinin özel koleksiyonunda ortaya çıktı. Selçuklu dönemine ait olan eserler, Konya Yazma Eserler Kütüphanesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerini harekete geçirdi.

Eserler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu, bulunan yazma eserlerin kütüphaneye kayıtlı ''El-İşarat ve't-Tenbihat Fi'l Mantık'' ve ''Miftahu'l-Ulum'' isimli eserler olduğu yetkililerce tespit edildi. Bakanlığın girişimleriyle beraber yazma eserler, ait olduğu yere 15 sene sonra getirildi.

Yusuf Ağa  Kütüphanesi'nden 2000 senesinde 103 yazma eserle birlikte 7 Osmanlıca matbu eser yanında da birbirinden değerli 64 adet yazma eserin kapağı çalınmıştı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun