Kitap Mağazalarında Derin Tarih Dergisine Sansür

Kitap Mağazalarında Derin Tarih Dergisine Sansür

Ünlü kitap tedarikçilerinden olan D&R mağazalarının özellikle dergi vitrinlerinde bir süredir Türkiye'nin en çok okunan basılı tarih dergisi Derin Tarih'e sansür uygulanıyor. Albayrak Grubu tarafından ilk sayısı Nisan 2012'de Araştırmacı-Tarihçi Mustafa Armağan'ın Genel Yayın Yönetmenliği ile çıkmaya başlamıştı.Dergi ayrıca özel sayı ve dosya şeklinde yaptığı tematik yayınları ile büyük bir takipçi sayısına ulaşmıştı.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye'nin en büyük perakende tedarikçilerinden olan D&R mağazalarında Derin Tarih dergisinin en çok rağbet gören tarih dergisi olmasına rağmen daha çok Atlas Tarih ve #Tarih dergilerine yer verilmesi soru işaretlerine sebebiyet veriyor. Derin Tarih yanında Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından çıkarılan Toplumsal Tarih dergisinin de arka sayfalarda tutulması bazı dergilere sansür iddiasını da gündeme getiriyor. D&R mağazalarında genel olarak görülen bu tabloya ilişkin yetkililerden herhangi bir cevap alınamazken bu tür bir sıralamanın ne tür ticari veya düşünsel temellere dayandığı tartışma konusu. Yakın zamanda bir Twitter kullanıcısının benzer bir durumu kast ederek  "Eğer Derin Tarih'i almak için D&R rafına bakıyorsanız göremezsiniz. Sorarsınız, istersiniz." paylaşımını RT eden Mustafa Armağan'ın da böyle bir uygulamadan rahatsız olduğu biliniyor.

Yeni bir yayın söylemi ile yayınlanan ve 2012'de TBMM Milli Saraylar Koleksiyonları Sergi Salonu'nda Başbalan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığı bir toplantı ile kamuya duyurulan Derin Tarih dergisi birçok konuda yayınlar yapmış olmakla birlikte; Kazım Karabekir, harf devrimi, Suriye, Lozan Anlaşması, 2.Abdülhamid, Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Hilafet, Serbest Fıkra, Ayasofya ve ilgili konular özel dosyalar halinde yayınlanmış ve Türkiye genelinde büyük bir takipçi kitlesine ulaşmıştı. Mustafa Armağan'ın derginin kuruluşundan itibaren genel yayın yönetmenliğini yaptığı dergide tarih alanında büyük şahsiyetler olarak bilinen Semavi Eyice, İsmail Kara, Mahmut Erol Kılıç, Mehmet Çalik, Şükrü Hanioğlu, Norman Stone gibi isimler yayın kurulunda bulunuyor.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun