Kırşehir'de keşfedilen yeraltı şehri ziyarete açıldı

Kırşehir'de keşfedilen yeraltı şehri ziyarete açıldı

Kapadokya’nın giriş kapısında bulunan Mucur’da 1974’te bir inşaat çalışması sırasında tesadüfen keşfedilen yeraltı şehri bölgenin yeni cazibe merkezi oldu.

BEYAZ TARİH / HABER

MS 3. ve 4. yüzyıllarda Hıristiyanların hem dinlerini yaşamak hem de zulüm ve baskıdan kurtulmak için kullandığı belirtilen şehir 6 kattan oluşuyor.

Tarihi mekânda insanların, burayı hem koruma amaçlı mesken edindiği, hem de basit ihtiyaçlarını giderdiği depolar ve hayvan barınakları yaptıkları görülüyor.

Hava sirkülasyonunun sağlandığı birtakım basit mekanizmalar olan yeraltı şehrinde, uzun yıllar boyunca yaşamın olduğu saptandı.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, yeraltı şehrinin, ilçe merkezinin tam altında bulunduğunu kaydetti.

Vali Şentürk, yerleşim alanının yüzde 80’ine tekabül eden yeraltı şehrinin 6 katlı olduğunu fakat şu anda yapılan çalışmalar sonunda 2 katı ziyarete açtıklarını söyledi.

İleriki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalarla diğer katların da ziyarete açılacağını kaydeden Vali Şentürk, bu şehrin ülkenin yeni bir cazibe merkezi olacağını anlattı.

Kaynak: Haberturk

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun