Kibrit çöpünden Kars Kalesi'ni yaptı

Kibrit çöpünden Kars Kalesi'ni yaptı

Karslı biblo sanatçısı 50 yaşındaki Doğrukartal, yaklaşık 5 bin kibrit çöpünü yan yana getirerek Kars Kalesi'nin minyatürünü yaptı.

BEYAZ TARİH / HABER

Kars'ta bir biblo sanatçısı, kibrit çöplerini sanata dönüştürerek Kars Kalesi'ninminyatürünü yaptı.

Çobanlık yaptığı dönemlerde bulduğu yumuşak taşlarla figürler yapmaya başlayan 50 yaşındaki Metin Doğrukartal, taşlardan yaptığı Kars'taki tarihi eserlerin minyatürleriyle tanınıyor.

Namık Kemal Toplum Merkezi'nde, el sanatları eğiticiliği de yapan biblo sanatçısı Doğrukal, son olarak yaklaşık 5 bin kibrit çöpünü kullanarak Kars Kalesi'nin minyatürünü oluşturdu.

"Kendime hedef koydum ve yaptım"

Doğrukartal, yaptığı açıklamada, çobanlık yaptığı dönemlerde hobi olarak farklı el sanatlarını yapmaya başladığını söyledi.

İlk olarak taş oyma sanatını yaptığını ifade eden Doğrukartal, "Tarlalardan topladığım taşları getirir evin önüne toplardım, Taş topladığım zamanlar insanlar dalga geçerdi, 'taşlarla kafayı yedi' derlerdi. Ben kulak asmadım azmettim, kendime hedef koydum ve yaptım." dedi.

Biblo yapımını çok sevdiğini ve başkalarına da öğretmeye gayret gösterdiğini belirten Doğrukartal, "Yaptığım işi severek yapıyorum. İnsanların bu sanata ilgi göstermelerini istiyorum çünkü Kars'ta bu zamana kadar minyatür biblo sanatı yapılmamış ilk kez biz yapıyoruz. Kars'taki turizm açığını gördük. Kars'ın bal ve kaşarı peyniri çok meşhur, gelen turistler de bunları alıp gidiyorlardı, biz de bunların yanına biblo sanatıyla yaptığımız eserleri koyduk." diye konuştu.

Doğrukartal, sanatını farklı materyallerle sürdürmeye devam ettiğini dile anlatarak, "Ağacı çok seviyorum, ağaç sanatını daha çok seviyorum kibritle yapılan objeler gördüm daha sonra ben de kibrit çöpüyle Kars Kalesi'nin minyatürünü deneme olarak yaptım, bitiminde yapabildiğimi gördüm ve çok güzel bir eser ortaya çıktı. İnşallah bunu öğrencilerime de öğreteceğim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun