Keykubadiye Sarayı’nda Kazılar Başlıyor

Keykubadiye Sarayı’nda Kazılar Başlıyor

Kayseri’de Selçuklu dönemine ait kalıntılardan oluşan ve Moğol İstilası'nda ağır hasar gören Keykubadiye Sarayı’nda kazı çalışmaları başlıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Selçuklu döneminde, 1225’li yıllarda Alaeddin Keykubat tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Keykubadiye Sarayı’nda kazı çalışmalarının başlaması için atılan adımlar sonuç verdi. 27 Temmuz Pazartesi günü başlanması kararlaştırılan kazıların 10 Eylül’e kadar sürmesi düşünülüyor. Moğolların istilası sonucu tahribe uğrayan sarayı açığa çıkarmak için kazı yapacak ekibin başkanlığını Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Baş yapacak.

Bölgedeki çalışmalara, bu yıl yağışlar sonucu aşırı otlanmaların görülmesi sebebiyle ilk olarak temizlik faliyetleriyle başlanacak. 

I. Alaeddin Keykubat

Sultan I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in oğlu olan Keykubat, hükümdarlığı süresi boyunca inşa ettirdiği ve çoğu günümüze kadar erişen eserlerinin kültür mirasımıza prestij kazandırması yönüyle en ünlü Türkiye Selçuklu sultanlarından biridir. Konya'daki Alaeddin Camii, Antalya'daki Yivli Minare Camii ve Beyşehir Kubad-Abad Sarayları yaptırdığı en önemli eserlerdir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun