İznik’te içinde iki iskelet olan lahit bulundu

İznik’te içinde iki iskelet olan lahit bulundu

İznik’te, daha önce bulunan 4 lahdin ardından 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Hisardere bölgesinde, M.S. 3. yüzyılda yapıldığı belirtilen içinde 2 iskelet olan Roma dönemine ait sandık tipi lahit bulundu. Lahit’in üzerinde ‘Astyris: Sevgili annem Nigreine için kendim satın aldım bu lahdi‘ yazıyor.

İznik’te, 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan kırsal Hisardere Mahallesi yolu üzerindeki Kayaarkası mevkisinde bulunan zeytinlikte, defineciler tarafından üst kapağı kırılmış lahit bulundu. İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Roma Dönemi olarak adlandırılan 3’üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı. Daha sonra sürdürülen kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 10 dönüm zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1 milyon 200 bin lira bedelle kamulaştırıldı. Alan, ‘1’inci derece arkeolojik sit alanı’ ilan edilerek, korumaya alındı.

İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, Hisardere nekropolünde İznik Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç’in bilimsel danışmanlığındaki heyet tarafından 17 Ekim’de kazı çalışması başlatıldığını söyledi. Burada mozaiklere rastlandığını, söz konusu mozaiklerin Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ve Bursa Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı uzmanlarının çalışmasıyla kaldırıldığını anlatan Kalsen, daha sonra lahitle ilgili çalışmalara geçildiğini belirtti.

lahit

Kalsen, “Burada Roma dönemine ait bir lahit bulundu. M.S. 3. yüzyıl sandık tipi bir lahit. Bu lahitin kapağı uzman ekip tarafından açıldı. İçinden iki iskelet çıktı. Bunlar olduğu gibi içinde duruyor, iyi korunmuş” dedi.

İskeletler anne ve kıza ait

Öncesinde lahitin içinden çıkan 2 iskeletin, dönemin Roma generallerine ait olduğu söylendi. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, lahittekilerin asker cesedi olmadığını açıkladı. Meriç, lahdin üzerindeki ‘Astyris: Sevgili annem Nigreine için kendim satın aldım bu lahdi’ anlamındaki yazısına göre, cesetlerin anne ile kızına ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

lahit2

İçinde iyi derece korunmuş 2 ceset bulunan lahit, vinçle traktörlerin römorklarına yüklenerek, İznik Müzesi’ne taşındı.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun