İtalyanca'nın babası Dante'den özür dilendi

İtalyanca'nın babası Dante'den özür dilendi

İtalya'nın Gubbio kenti, Dante Alighieri'ye sürgün cezası verilmesinden 714 yıl sonra şairden resmen özür diledi.

BEYAZ TARİH / HABER

"İtalyan dilinin babası" olarak anılan Dante, Papa yanlıları ve karşıtlarının (Guelfi ve Ghibellini grupları) siyasi çıkar çatışmalarının yansıması olan bir davada yolsuzluk ve rüşvetten suçlu bulunmuş, sürgün ya da ölüm cezasına çarptırılmıştı.

1302 yılında Floransa'nın yöneticiliğini yapan, Papa yanlısı Guelfi grubundan Gubbio'lu hakim Cante Gabrielli'nin imzasını taşıyan hüküm, Dante'nin Floransa'ya ayak basması halinde yakılarak idam edilmesini emrediyordu.

Dante, idam cezasından kurtulmak için ömrünün kalanını Floransa dışında geçirmek zorunda kalmıştı.

Gubbio Belediyesi ise dün "Şair Dante Alighieri'ye özürler" isimli önergeyi kabul etti.

Belediye'nin internet sitesinde, "O dönem Floransa'nın yöneticisi olan ve 1302'de Dante'yi Floransa'dan daimi sürgüne mahkum eden Cante Gabrielli Gubbio'luydu. Çok acı bir kader" denildi ve kentin Dante'den "resmen ve ciddi olarak" özür dilediği belirtildi.

İlahi Komedya'yı sürgündeyken yazmıştı

Öte yandan Gubbio Belediyesi, Dante'nin İtalyan edebiyatının en önemli eserlerinden "İlahi Komedya"yı sürgündeyken yazmış olduğuna da dikkat çekti.

Gubbio'da 4-9 Ekim tarihleri arasında belediyenin desteğiyle düzenlenen Ortaçağ Festivali'nde, "Gubbio'lu Cante Gabrielli, Dante'yi sürgüne mahkum etmeseydi Büyük Şair İlahi Komedya'yı yazar mıydı?" başlıklı bir oturum da düzenlenecek.

Memleketi Floransa da, 2008'de aldığı benzer bir kararla Dante hakkındaki 1302 tarihli hükmü iptal etmişti.

Kaynak: BBC

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun