İstanbul'da 'Seyyid Kutub Sempozyumu' yapılacak

İstanbul'da 'Seyyid Kutub Sempozyumu' yapılacak

Mardin Artuklu Üniversitesince İstanbul'da 1-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek "Şehadetinin 50. yılında Uluslararası Seyyid Kutub Sempozyumu"na, dünyadan ve Türkiye'den 25 uzmanın katılması bekleniyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Mardin Artuklu Üniversitesince İstanbul'da, 2 gün sürecek "Şehadetinin 50. yılında Uluslararası Seyyid Kutub Sempozyumu" düzenlenecek.

İstanbul Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 1 Ekimde başlayacak sempozyuma ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, toplantıda, ulusal ve uluslararası alanda tanınmış ilim adamlarının katılımı ile Seyyid Kutub'un hayatının ve fikirlerinin ele alınacağını söyledi.Şehadetinin üzerinden 50 yıl sonra Seyyid Kutub'un Türkiye'de anılmasının bir vefa borcu olduğuna işaret eden Ağırakça, "Dünyadan ve Türkiye'den 25 ilim adamının katılımıyla gerçekleşecek olan sempozyum İslam alemi açısından önemlidir." dedi.

Daha önce Seyyid Kutub'un, şehadetinin 30. ve 40. yılında da düzenlenen programlar ile anıldığını anımsatan Ağırakça, şöyle konuştu:

"Bu yıl da ölümünün 50. yılında Mardin Artuklu Üniversitesi olarak gerçekten Müslümanların zihin yapılarında olan ve insanların İslam ve Kur'an-ı Kerim'e daha yakın olmaları konusunda büyük katkısı olan büyük mütefekkir şehit Seyyit Kutub anılacaktır. 2 gün sürecek sempozyumda Seyyit Kutub'un muhtelif görüşleri ve değişik yönleri ele alınacak. Kur'an ve hadislere yaklaşımı, vahiy anlayışı, Türkiye'de İslami gelişmelere olan katkısı, 'Beni neden idam ettiler?' sözünün izahı, idama giderken takındığı onurlu tavrı bu sempozyumda ele alınacaktır."

Seyyid Kutub'un yeğeni Usame Kutub'un da sempozyuma katılacağını ifade eden Ağırakça, toplantıda, Türkçe ve Arapça 20'ye yakın bildiri okunacağını söyledi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun