İstanbul Büyükşehir Belediyesi “İstanbul Şehir Kütüphanesi” Kurmaya Hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “İstanbul Şehir Kütüphanesi” Kurmaya Hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, “İstanbul Şehir Kütüphanesi Projesi”nin hayata geçirilebilmesi amacıyla “İstanbul Şehir Kütüphanesi Çalıştayı” düzenledi.

BEYAZ TARİH / HABER

5-6 Eylül tarihlerinde Sapanca Güral Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya, kütüphaneciler, yayıncılar, akademisyenler, yazarlar, araştırmacılar, sahhaflar, bürokratlar ve mimarlar katıldı.

Çalıştayda grup çalışmaları, “İstanbul’un bir şehir kütüphanesine ihtiyacı var mı?”, “İstanbul şehir kütüphanesinin fonksiyonları neler olmalı?”, “Şehir kütüphanesinin koleksiyon özellikleri” ana başlıkları altında gerçekleştirildi.

İstanbul’u temsil edebilecek kapasitede bir kütüphaneye ihtiyaç var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, İstanbul için yeni ve büyük bir şehir kütüphanesi kurulması için kültür camiasında ciddi bir beklentinin söz konusu olduğunu ifade ediyor.

İstanbul’u temsil edebilecek kapasitede bir kütüphanenin olmadığını belirten Minder, “İstanbul’da yaygın vaziyette çok sayıda araştırma, üniversite, halk kütüphanemiz bulunuyor. Şehrimizi gerek mimarisiyle temsil edebilecek, gerekse de koleksiyon yapısı itibarıyla bütün araştırmacılarımızın ihtiyaçlarını giderecek bir şehir kütüphanesi kurulması noktasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın bir çalışması var” diyor.

Ramazan Minder’in verdiği bilgiye göre, çalıştayda dile getirilen düşünceler, rapor hâlinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulacak.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun