İsrail’de 1800 yıllık yazıtlı mozaik keşfedildi

İsrail’de 1800 yıllık yazıtlı mozaik keşfedildi

Arkeologlar, İsrail’in Caesarea Antik Kenti’nde Bizans dönemine ait bir yapının altında nadir bir mozaik ortaya çıkardılar. Yaklaşık 1.800 yıllık renkli mozaik, ihram giyen erkekleri ve hala araştırılmakta olan uzun ve gizemli bir yazıyı tasvir ediyor.

BEYAZ TARİH / HABER

İsrail’deki en iyi sanatsal buluşlarla karşılaştırılabilecek mozaik, bölgedeki en önemli turistik merkezlerden biri olan Caesarea Milli Parkı’nın, Haçlılar dönemi köprüsünü yeniden inşa etmeyi amaçlayan büyük bir projenin parçası olarak keşfedildiğinde bulundu.

Caesarea Kalkınma Şirketi ve İsrail Doğa ve Parklar Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen projede, 1.500 yıllık bir binanın parçası olan bu yapıya dair arkeologların tahmini Agora veya insanların toplandığı ve sosyalleştiği bir yer olduğu yönünde. Yapının altında ise oldukça renkli bir mozaik ortaya çıktı. Ekip, bu mozaiğin, başka bir arkeolojik katmanın parçası olduğuna ve bunun üzerine oturan Bizans yapısından daha eski olduğuna inanıyor.

3,58 metre boyutlarındaki mozaik, binlerce minik taşla oluşturulan ayrıntılı geometrik desenlerle süslenmiş, yan yana duran ve ihram giymiş üç erkeği tasvir ediyor. Mozaikte ayrıca bir de Antik Yunanca yazıt yer alıyor. Ancak bu yazıt çok fazla zarar gördüğü için okunması oldukça zor.

Kazıları yürüten Peter Gendelman ve Uzi mozaiği yorumlarken, “Ortadaki figür cepheden görülüyor. Her iki yanındaki figür ise ona doğru dönük.” diyor. Mozaikte tasvir edilen bu adamların kim oldukları henüz bilinmiyor fakat araştırmacılar bunların . dönemde yaşamış üst sınıf insanlardan olduğunu düşünüyor.

Arkeologlara göre, eğer mozaik bir malikanenin bir parçasıysa, erkekler bu malikanenin sahipleri olabilir. Eğer bu bir kamusal bir yapıysa, bu insanlar portreyi bağışlayan ya da belediye meclisi üyeleri olabilirler. Arkeologlar gizemli yazıtta sadece birkaç harfi tespit edebildi ve bu yazıtın çok sözcüklü uzun bir yazıt olduğuna karar verdiler.

Epigraf Leah Di Segni, yazıt üzerinde bir ön inceleme yaptı, ancak tam çeviriye ulaşmak için arkeolojik alandan daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Araştırma ekibi artık mozaikte herhangi bir hasar oluşmasını engellemek için çalışıyor ve köprü projesini tekrar planlayarak turistler için daha erişilebilir hale getiriyor.

Kaynak: Arkeofili

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun