İslam Ülkeleri Sanatları Pendik'te Buluştu

İslam Ülkeleri Sanatları Pendik'te Buluştu

33 İslam ülkesinin sanatçılarını buluşturan ve bu yıl 11.si düzenlenen Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, sahil festival alanında yoğun katılıma sahne oldu. Törene İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve IRCICA Genel Direktörü Doç. Halit Eren katıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

Bu yıl 11. düzenlenen ve geçtiğimiz yıllardan farklı olarak 33 İslam ülkesini buluşturan Pendik Belediyesi Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşması, ilk olarak ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından özel bir serginin açılışıyla, "Esma-i Hüsna Sergisi"  ile başladı. Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleşen serginin açılış töreni, Serkan Kamacı ve Zuhürat Grubu’nun Esma-ül Hüsna Dinletisiyle ve ardından Mehmet Kılıç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti’yle başladı. Ardından sergiyi gezen konuklar, sanatçı Hikmet Barutçugil tarafından eserler hakkında bilgilendirildi. Öte yandan açılışta Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşmasına katılan sanatçılar yer aldı. Eserlerin fotoğraflarını çeken yabancı konuklar etkinlik için hazırlanan İngilizce albüm ve kataloglar vasıtasıyla ebru sanatı hakkında bilgi edindiler. Sergide konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “Bu serginin Müslümanlar arasında sevgiye ve evlatları kıyıya vurmayan bir neslin gelişine vesile olmasını diliyorum” dedi.

Festivalde Türk sanatçıların yanı sıra Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Cezayir, Dağıstan, Endonezya, Fas, Filistin, Güney Afrika, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Moritanya, Malezya, Mali, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Suudi Arabistan, Sudan, Tacikistan, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün ve Yemen’den elli kadar sanatçı kendi ülkelerinin geleneksel sanatlarını tanıttıkları standlara sanatseverler akın etti.  Sergi 13 Eylül’e kadar Pendik sanahilinde misafirlerini ağırlayacak.

Açılışta, 2008 yılında Moğolistan’ın Altay dağlarında bulunan ve üzerinde Göktürkçe ve Uygurca yazıların olduğu eski Türk sazının bir benzeri de katılımcılar için çalındı. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun