İnsanlığın Tarihi Şanlıurfa'da Sergileniyor

İnsanlığın Tarihi Şanlıurfa'da Sergileniyor

İlk çağdan günümüze kadar tarihin tüm dönemlerinin görsel örnekleri ile sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi açıldı.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

200 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Şanlıurfa Müze Kompleksi'nde geçmişten günümze dek yaşanan değişimler, insanların farklı giyim kuşamları, nesli tükenmiş ya da tükenmemiş olan hayvanlar, önemli olaylar ve ritüeller görsel canlandırmalar ile kronolojik bir sıralamada teşhir ediliyor.

Tarihin ilk çağı olarak bilinen Paleolitik Çağda insanların günlük yaşantıları, avlanmaları ve ateşi bulma şekilleri ile ziyaretçiler sergiyi gezmeye başlıyor. Daha sonra Neolitik Çağa geçen ziyaretçiler burada aynı zamanda yerel arkeolojik keşiflere de birebir şahit oluyorlar. Göbeklitepe, Nevali Çori gibi Anadolu'nun medeniyet değerlerinin en eski ve en değerli eserlerinin imitasyonları görülebiliyor. Sonrasında Kalkolitik, Tunç ve Demir Çağlarını kronolojik olarak gezen ziyaretçiler son olarak İslami dönem eserlerini inceleme fırsatı yakalıyorlar.  "İslami dönem" salonunu gezen ziyaretçiler, sergilenen tarihi eserlerin yanı sıra "Peygamberler Şehri Urfa"da insanların tek tanrı inancı ve Nemrut ile mücadelesini anlatan 12 projeksiyon cihazından 4 duvara aynı görüntüyü veren 360 derecelik video gösterimini izleme şansı yakalıyor.
 
"Türkiye'deki birçok müzeye öncülük edecek"
 
Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 Mayıs'ta açılan müzeyi gezen ziyaretçilerin, gerek yapıyı gerekse eserleri çok beğendiklerini söyledi. Müzede eserlerin kronolojik bir düzende yerleştirildiğini belirten Ercan, bu sayede insanların daha rahat dolaşma imkanı bulduklarını ifade etti.  

Müzeyi ziyaret edenlerin, eserlerin ait olduğu dönemi daha iyi anlayabilmeleri için 20 canlandırma yaptıklarına işaret eden Ercan, bu yönüyle de kompleksin Türkiye'deki birçok müzeye öncülük edeceğini kaydetti.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun