İngiltere’de 5 bin yıllık dairesel alan bulundu

İngiltere’de 5 bin yıllık dairesel alan bulundu

İngiltere Raunds’ta Warth Park inşaatı sırasında bulunan daire biçiminde yapılmış 5000 yıllık anıtın tamamı gün yüzüne çıkarıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

İnşaat işçileri 100 metre çapa sahip bu daire şeklindeki tarih öncesi anıtsal yapıyı, Northamptonshire şehrinin Raunds beldesinde bulunan Warth Park inşaat alanında ortaya çıkardı. Arkeologlar, ‘Cotton Henge’ adıyla anılan bu mevkinin daha öncede en az iki defa araştırıldığını söyledi.

İnşaat şirketi Roxhill adına çalışan Oxford Archaeology East, bu anıtın daha önce havadan 1970’li yıllarda tespit edildiğini belirtti. Yetkililer ayrıca bu alanın muhtemelen geç Neolitik dönemde (M.Ö. 3000) inşa edildiğini ve Raunds Bölgesi Projesi’nin bir parçası olarak kazılıp ortaya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

‘Yeni Bir Keşif Değil’

Raunds Bölgesi Projesi kapsamındaki arkeolojik çalışmayla ilk defa bu anıtsal yapı tamamen ortaya çıkarıldı. Ancak projenin bilim danışmanlığını üstlenen Matthew Nicholas, alanın yeni keşfedilmediğini, daha önce 1980’ler ve 90’larda incelenip araştırıldığını ancak hala cevaplanamamış sorular olduğunu söyledi.

Kaynak: bbc.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun