İngiliz gazetesinin Çanakkale çarpıtması

İngiliz gazetesinin Çanakkale çarpıtması

İngiliz The Guardian gazetesinin 16 Haziran'da yaptığı Çanakkale tarihi alanındaki bulunan Anzak anıtının ve Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş sonrası Anzaklılara olan hitabının kaldırıldığına yönelik haberine Yeni Zelanda'nın Anakra Büyükelçisinden sosyal medya üzerinden yalanlama geldi.

BEYAZ TARİH / HABER

Büyükelçi Jonathan Curr, The Guardian gazetesinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımı alıntılayarak ''hakikatte değil varsayıma dayalı üzücü bir haber. Konu hakkında Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'na danışılmalıydı'' diyerek tepkisini belirtti.

İngiliz gazetesinin bu yalan haberi büyükelçi tarafından gecikmeden yalanlanmışken sosyal medyada bu habere karşı büyük bir tepki oluştu. 

Söz konusu anıt 1.Dünya Savaşı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile inşa edilmiş, Türk ve Anzak askerlerinin bu topraklarda ilelebet istirahat edeceğini belirtmişti. 

Konuyla alakalı Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı da Türkçe ve İngilizce olmak üzere tartışmaları sonlandıracak kamuoyu duyurusunu kendi resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yayınladı.  Kamuoyu açıklaması Yeni Zelanda'daki haber sitelerinde de yayınlanırken İngiliz gazetenin henüz bir tekzipte bulunmaması dikkat çekiyor. Tarihi Alan Başkanlığı'nın resmi kamuoyu açıklaması şöyle;

Kamuoyu Açıklaması

Son günlerde bazı medya organlarında Arıburnu'ndaki kitabeyle ilgili bazı söylentiler ve asılsız dedikodular yer almıştır. Arıburnu'ndaki kitabe medyada sözü edildiği gibi değiştirilmemiş veya yerinden kaldırılmamıştır. Kitabenin yüzeylerindeki kaplama taşlarında kopma, çatlamalar ve yüzey kayıpları yoğun bir şekilde gözlemlenmiştir.Yapılan incelemeler sonucu anı kitabelerinde görülen bu bozulmaların kitabeleri ziyarete gelen ziyaretçilerin can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği anlaşılmıştır.

Tarihi Alan'da yer alan toplamda on beş (15) kitabe aynı işin parçası olarak restore edilmektedir. Bu kitabelerdeki tarihi bilgiler ve sözler yok edilmemiştir veya değiştirilmesi söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri hiç bir zaman kaybolmayacaktır.

Ekte Arıburnu'nda yer alan kitabenin restorasyonu tamamlandığındaki hali görülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mustafa Kemal Atatürk'ün savaşta canını kaybeden Anzaklılara yönelik dillendirdiği sözler şöyleydi;“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!

Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun