İlk rap sanatçısından iddialı çıkış: Biz yeni neslin ozanlarıyız

İlk rap sanatçısından iddialı çıkış: Biz yeni neslin ozanlarıyız

Türkiye'nin ilk "rap" müzik şarkıcılarından Çevik, "Aslına bakılırsa, biz yeni neslin ozanlarıyız. Yaptığımız şey esasında aşık edebiyatı." dedi.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye'nin ilk "rap" müzik şarkıcılarından Yener Çevik, "Aslına bakılırsa, biz yeni neslin ozanlarıyız. Yaptığımız şey esasında aşık edebiyatı. Rap, insanın beslendiği kültürden aldıklarını yansıtır." dedi

Yeni albümü "Sokak Dili ve Edebiyatı"nı müzikseverlerle buluşturan Çevik, rap müziğin Türkiye ve dünyadaki durumunu AA muhabirine değerlendirdi.

Çevik, rap müziğin Afrika kökenli insanlar tarafından oluşturulduğunu ifade ederek, "Rap, Afrika'dan Amerika'ya köle olarak götürülmüş siyahilerin icra ettikleri bir müziktir. Onlar Afrika'dan getirdikleri kültürle harmanlayarak Amerika'daki sıkışmışlığı, kenar mahallelere itilmişliğin getirdiği umutsuzluğu, öfkeyi ve her şeyden önce bir şey söyleme ihtiyaçlarını bu müziğe yansıttılar." diye konuştu.

Arabesk rap tarzının öncülerinden olan Çevik, rap müzikle ilgili yanlış algıya işaret ederek, şunları kaydetti:

"Rap, Türkiye'de daha çok kulağa hoş gelen parti müziği, hatta züppe müziğiymiş gibi algılandı. Halbuki burada da tıpkı Amerika’da olduğu gibi kültüründen koparılmaya çalışılan, kenar mahallelere itilen, yok sayılan kişilerin hissettikleri duygular bu müziğe yansıtılmalıydı. İşte bunu biz yaptık. Adına rap demişiz ama aslında bu topraklarda yıllardır olan bir gelenekten de bahsediyoruz. Aslına bakılırsa, biz yeni neslin ozanlarıyız. Yaptığımız şey esasında aşık edebiyatı. Rap, insanın beslendiği kültürden aldıklarını yansıtır. Rap müzikte de bu en saf haliyle var. Ozanların duygularını aktarması gibi."

Yener Çevik, rap müziğin, kişinin kendine ters gelen olayları şiirsel bir dille anlatabilme sanatı olduğunu dile getirerek, Aşık Veysel ve Yunus Emre gibi ünlü şairlerin şiirlerinin de ritmik bir şekilde okunduğunda rap müziğe örnek olduğunu aktardı.

"Rap kendi kültüründen beslenmek zorunda"

Türkiye'de rap müziğin kendi kültüründen beslenmek zorunda olduğunu savunan Çevik, "Ben, kendi kültürümden beslenerek yaptığım müzikle, 'arabesk rap' tanımını başlattım. Arabesk rap müziğin ilk çıkışı 'Çöktü Gece' adlı parçam oldu. Dinlemeyi sevdiğim müzikle, yapmayı sevdiğim müziği birleştirdik. Adı arabesk rap oldu. Hatta şimdi bir kat daha yukarı taşıdık, arabesk hiphop yaptık." ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun