İkinci Bayezid Türk Hamam Kültür Müzesi'ni Ziyaret Etmeniz İçin Bu Ay Son

İkinci Bayezid Türk Hamam Kültür Müzesi'ni Ziyaret Etmeniz İçin Bu Ay Son

26 Mayıs 2015'te yetkililerin katılımıyla açılan İkinci Bayezid Türk Hamam Kültür Müzesi, aynı gün ''Yıldız Sarayı'ndan İstanbul Üniversitesi'ne'' başlıklı sergiye de ev sahipliği yaptı.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Patrona Halil Hamamı olarak yanlış bilinen ve 1960'lı yıllarda kaçakçıların mallarıyla dolu olan İkinci Bayezid Türk Hamamı, aslen Bayezid Külliyesi'ne aittir. Aslına yakışmayacak şekilde olan bu hamam yetkili kurumların devreye girmesiyle onarıldı ve eski hüviyetine kavuştu. 26 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy'un katılımıyla açılan Hamam, aynı gün '' Yıldız Sarayı'ndan İstanbul Üniversitesi'ne'' başlıklı sergiye de ev sahipliği yaptı.

Yıldız Sarayı'ndan İstanbul Üniversitesi'ne

Bu sergide, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'ne intikal eden eserlerden Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın teleskopu, Hamidiye Marşı'nın notaları, Yıldız fotoğraf albümlerinden örnekler, yazı takımları ve çok sayıda minyatür yazma eser yer almaktadır.

Ad

İkinci Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi

Bu bölümde ise modernleşmeyle beraber tarihe karışmaya yüz tutan hamam kültürüne yeniden bir hava katmak için tarihi değeri bulunan birçok eser sergileniyor. Nurhan Atasoy başkanlığında İstanbul Üniversitesi Nadide Eserler Müdiresi Yasemin Akçay ve ekibi tarafından hazırlanan sergi 27 Ağustos 2015 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Ad

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun