III. Murad'ın Denizden Çıkarılan Siparişleri Sergilenecek

III. Murad'ın Denizden Çıkarılan Siparişleri Sergilenecek

16. yüzyıla ait olan Gnalic batığından çıkarılan değerli eşyalar, 2016 yılında, Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı'nın da girişimleriyle S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi tarafından düzenlenecek olan sergide görücüye çıkacak.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Süse düşkünlüğüyle bilinen III. Murad zamanında Harem dairesinde çıkan yangın sonrası, Sadrazam Siyavuş Paşa tarafından Harem için yeni siparişlerin verildiği rivayet edilir. Harem'in ihtiyaçlarıyla yüklü olan Gnalic adlı gemi, Venedik'ten deniz için uygun olmayan hava şartlarında yola çıkar. 1583 Ekim sonu yola çıkan gemi, Adriyatik açıklarında fırtınaya tutulur ve içindeki ziynet eşyalarıyla kıyıya yakın bir mesafe kala batar.

Yapılan Çalışmalar

Batık ilk kez, Hırvatistan'da 1960 yılında sportif dalgıçlar tarafından 25-29 metreler arasında bulundu. 1970'li ve 1990'lı yıllarda ise kazılar yapıldı. 2012 yılı itibariyle  kazılara devam edildi. Projede  kazı başkanlığını yürüten sualtı arkeologlarından Zadar Üniversitesi'nden Dr. Irena Radic Rossi'ye Texas Üniversitesi de eşlik edecek. 

10 Nisan'da İstanbul'da bulunan Rossi, Koç Üniversitesi'nde verdiği konferans verdi. Suyun onlarca metre altında zor şartlarda aynalar, kumaşlar, vazola, sandıklar ve bunun gibi süs eşyası sayılabilecek eşyalar bulundu. Kazıdan çıkan parçalar döneme ışık tutarken bulunan ipek kumaşın bozulmaması, kazının dikkat çeken yönü olarak görülmüş.

Nur Banu Sultan için sipariş edilen eşyaların içinde bulunduğu belirtilen kumaşın yanında birçok malzemenin bulunduğu Gnalic gemisinin batığı, Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı çabalarıyla Türkiye'de sergilenmesi için bir yıldan fazla süren çalışmalara vesile oldu. Sabancı Müzesi'nde 2016 senesinde görücüye çıkacak olan malzemelerin hem Rönesans dönemi Avrupa hem Osmanlı-Venedik ilişkileri bakımından tarihçilere ayrı bir heyecan katması bekleniyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun