II. Gıyaseddin Mesud'un Mezarı Bulundu

II. Gıyaseddin Mesud'un Mezarı Bulundu

Anadolu Selçuklu Devleti'nin son sultanı olan 2. Gıyeseddin Mesud Bin Keykavus'un mezarının Samsun'da olduğu ortaya çıktı.

BEYAZ TARİH / HABER

Bilindiği üzere Selçuklu Devleti hükümdarlarının türbeleri Konya ve Sivas gibi Orta Anadolu vilayetlerinde toplanmıştır. Ancak Selçukluların son sultanı İkinci Gıyaseddin Mesud'un mezarının nerede olduğu mechuldü.

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerindeki resmi vakfıye kayıtları ve defterlerde yer alan belgelerle bazı arkeologlar ve tarihçilerin araştırmaları tarihi gerçeği ortaya çıktı. Yapılan son araştırmalar sonucu ''Sultan Türbesi'' namıyla anılan ve harabe bir hale dönmüş olan sultanın kabrinin Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Tatar Kalesi köyünde olduğu tespit edildi.

Arşive belgelerinin ışığında ve arkeolojik veriler sonucunda bulunan sultanın kabrinin olduğu yere Selçuklu mimarisinde türbe inşa edilerek ziyarete açılacak.

II. Gıyaseddin Mesud

Sultan İkinci İzzeddin Keykavus'un oğlu olan ''Ebü'l-Feth es-Sultânü'l-A'zam Gıyâsü'd-Dünyâ Ve'd-Dîn'' unvanıyla anılan 2. Gıyaseddin Mesud Bin Keykavus, Moğol hakimiyetinin hüküm sürdüğü zor dönemde devletin tahtına oturmuştu.Tahtı dört defa ele geçiren 2. Mesud 1308'de Konya'da vefat etti. Sultan 2. Mesud'un son yıllarını maddi sıkıntılar içinde geçirdiği, borçları ve Moğollar'ın bitmeyen istekleri yüzünden bunalıma girip kendini zehirlediği rivayet edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun