Hindistan’da tarihi dikilitaşları devirdiler

Hindistan’da tarihi dikilitaşları devirdiler

Hindistan’da viral olan bir videoda, tarihi tapınağa ait dikilitaşları devirdiği görülen üç kişi aranıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Yetkililer, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik dikilitaşları deviren videoda görülen üç saldırganı arıyor. Yetkililerin bir videoda antik tapınağa ait dikilitaşları devirdiği görülen vandalların peşine düşmesi sonucu, Hindistan’da polis tarafından bir kişi gözaltına alındı.

Sosyal medyada viral olan videoda, antik Hampi köyündeki Vishnu Tapınağı’nda yer alan asırlık dikilitaşları kasten iterek deviren üç adam görülüyor. Olaydan sadece birkaç gün önce New York Times gazetesi, “2019’da Gidilecek 52 Yer” listesinde ikinci olarak antik Hampi köyünü göstermiş. Hampi ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Videoda, üç kişinin bir dikilitaşı ittirdiği ve daha sonrasında dikilitaşın yere çarptığı görülüyor. Daha sonra aynı işlem diğer dikilitaşlara da uygulanıyor. İnsanların mide bulandırıcı vandalizmi araştırmak için yetkilileri göreve çağırdığı Hindistan’da olaylar büyük bir öfkeye neden oldu.

Video sosyal medyada yayıldığında, bir hükümet departmanı olan Hindistan Arkeolojik Araştırması, Twitter’da yerel polisle işbirliği içinde bir rapor yayımladı.

Atılan Tweet’te şu ifadelere yer verildi: “UNESCO Dünya Mirası listesindeki Hampi Tapınağı’nın dikilitaşlarını deviren birkaç kötü insanın görüldüğü sosyal medyada dolaşan video hakkında, Hampi Karakolunda bir FIR (ilk olay raporu) yayımlandı. ASIGol videoda görülen tüm suçluların kayda geçtiğini taahhüt ediyor.”

Polis Cumartesi günü yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak bir gencin tutuklandığını söyledi. Yerel eyalet polisi şefi Arun Rangarajan, “Polis, olaya dört kişinin dahil olduğundan şüpheleniyor. Şüpheliler en erken zaman içinde tutuklanacak.” diyor. Rangarajan, videonun ne zaman çekildiğinin belli olmadığını ve iki yıllık olabileceğini de sözlerine ekledi.

Polis Cumartesi günü yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak bir gencin tutuklandığını söyledi. Yerel eyalet polisi şefi Arun Rangarajan, “Polis, olaya dört kişinin dahil olduğundan şüpheleniyor. Şüpheliler en erken zaman içinde tutuklanacak.” diyor.Rangarajan, videonun ne zaman çekildiğinin belli olmadığını ve iki yıllık olabileceğini de sözlerine ekledi.

Tarihi Hampi kenti

16. yüzyılda Vijayanagar İmparatorluğu’nun en parlak döneminde, tarihi Hampi kenti, dünyanın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri olarak gelişmişti. Mimari mirası, Hindu tapınakları, kaleler ve saraylar da dahil olmak üzere 1.000’in üzerinde iyi korunmuş taş anıtla, güneybatıdaki Karnataka eyaletinde yaşıyor.

Kaynak: arkeofili.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun