''Harameyn'' Fotoğraf Sergisi İstanbul'da Açılıyor

''Harameyn'' Fotoğraf Sergisi İstanbul'da Açılıyor

“Harameyn-Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine” sergisi İstanbul’da açılıyor. Sultan II. Abdülhamid’in Yıldız albümlerinden ve Medine kahramanı Fahreddin Paşa’nın koleksiyonundan seçilen sergide; Kabe’yle birlikte Medine’deki imar faaliyetleri ve Hicaz Demiryolu fotoğrafları da görücüye çıkacak.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

İBB Kültür A.Ş. ve IRCICA tarafından hazırlanan “Harameyn Osmanlı Dönemi'nde Mekke ve Medine” başlıklı tarihi fotoğraf sergisi 10 Temmuz Cuma günü 15.30- 16.30 saatleri arasında Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde tarihseverlere kapılarını aralayacak. Mekke ve Medine ile ilgili 98 adet siyah beyaz fotoğrafın yer alacağı sergide, Kabe’nin yanı sıra Medine’deki imar faaliyetleri ve Sultan II. Abdülhamid tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen Surre alayları ve Hicaz Demiryolu  fotoğrafları da bulunuyor. 

IRCICA fotoğraf koleksiyonundan seçilerek oluşturulan sergideki fotoğrafların içeriğini; Sultan İkinci Abdülhamid dönemine ait ve vaktiyle Yıldız Sarayı’nda mevcut olan tarihi albümlerdeki güzide fotoğraflarve ayrıca Medine Valisi ve müdafii Fahreddin Paşa’nın  koleksiyonundan seçilen fotoğraflar oluşturuyor. Fotoğraflar bize 19. Yy. sonu ile 20. Yy'ın başı aralığındaki Mekke ve Medine tarihinin altyapı ve inşaat faaliyetleri, tarihi mekanların onarımı ve korunması, hac ve kamu hizmetlerini yansıtmasıyla görsel bir ziyafet sağlıyor.

Sergi, 10 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında Taksim Sanat Galerisi’nde 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun