Halil Berktay: Halil İnalcık benim babam olabilirdi

Halil Berktay: Halil İnalcık benim babam olabilirdi

Eyüp'te Bahariye Mevlievihanesi'nde düzenlenen ve 25 Kasım Cuma günü itibariyle başlayan sempozyum "Yaşam, Mimari ve Estetik" temasıyla düzenlenirken Halil İnalcık'ın anısı adına cuma günü "Halil İnalcık Özel Oturumu" düzenlendi. Eyüp Belediyesi tarafından 13. kez düzenlenen Eyüp Sultan Sempozyumu'nda ünlü tarih profesörü Prof.Dr.Halil Berktay bu yıl aramızdan ayrılan tarih ilminin kutbu Prof. Dr. Halil İnalcık ile aralarında geçen dikkat çekici bir anısını paylaştı.

BEYAZ TARİH / HABER

Prof. Dr. Bülent Arı'nın oturum başkanlığını yaptığı, Prof. Dr. Halil Berktay ve Prof. Dr. Özer Ergenç'in tebliğleri ile katıldığı oturum Halil İnalcık'ın tarih disiplininden biricikliği ve tarih dünyasındaki yeri üzerine konuşmalar İle gerçekleşti.

'Halil İnalcık, benim babam olabilirdi'

Sempozyumun özel oturumunda ilk sözü alan Halil Berktay tebliğine başlamadan önce dikkat çeken ve sempozyuma katılanların da tebessümlerine sebebiyet veren bir anısını anlattı. Berktay, Halil İnalcık'ın gençliğinde annesine talip olduğunu ve annesi eğer buna razı olsaydı belki de kendisinin İnalcık'ın oğlu olabileceğini söyledi. "Halil hocam o zamanlarda henüz genç bir tarih doçentiydi. O zamanlarda biz tanıştık ve ortak mesaimiz oldu. Sonrasında ilişkimiz geliştiğinde annem de hoca ile görüştüğümüzü bilirdi ancak bana herhangi bir şeyden bahsetmemişti. Bir süre sonra benim Halil hoca ile hukukum geliştiğinde annem beni yanına çağırıp şöyle dedi: Halil hoca gençliğimde bana talip olmuştu. Tabi ben de çok şaşırdım, annemin anlattıklarının ayrıntılarını öğrendiğimde Halil hoca ile ilk görüşmemizde ona 'hocam siz benim babam olabilirmişsiniz dedim' sonra hoca tabi buna şaşırdı ancak ben annemin bana anlattıklarını ona anlatınca 'her ne kadar hanımefendiyi şu an hatırlamıyor olsam da bahsettiğin şey doğru, evet böyle birşey olmuştu.' Konuşmamız hocanın 'ne yani niyetimizde muvaffak olsak sen benim oğlum mu olacaktın? Aman aman böyle iyi' dedi."

Ayrıca Halil Berktay, "Tarihçiler arasında o tikel biriydi. Bir insan olarak kendi gençliği sayılacak döneminde Osmanlı Devleti'nin erken dönemlerini incelemişken yaşının ilerlediği dönemlerde Osmanlı'nın daha geç dönemlerini çalışmaya başladı. Bu hali ile hocamız tarih ile kendi hayatı arasında bir mütekabiliyet dengesi kurmuştu." diyerek Halil İnalcık'ın büyük bir şahsiyet ve tarihçi olmasının ehemmiyeti üzerinde durmuş oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun