Günal'ın Tablosuna 500 Bin Lira

Günal'ın Tablosuna 500 Bin Lira

34. Beyaz Müzayede'de Neşet Günal'ın 'Yaşantı II' adlı eseri 500 bin liraya satılırken, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun 'Kırmızı Kahve' adlı eseri 350 bin liraya alıcı buldu.

BEYAZ TARİH / HABER

Türk modern ve çağdaş resim sanatının önemli ustalarının yanı sıra dünya müzelerinde yer alan sanatçıların önemli eserleri, 34. Beyaz Müzayede'de sanatseverlerle buluştu. Yerli ve yabancı 127 sanatçıya ait 262 eserin satışa sunulduğu müzayedede en yüksek fiyatlı eser, 500 bin TL'lik satışla Neşet Günal'ın 1958 tarihli "Yaşantı II" adlı eseri oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun en bilinen ve önemli yapıtlarından 1975 tarihli "Kırmızı Kahve" ise 350 bin TL ile müzayedenin ikinci en yüksek fiyata satılan eseriydi. Müzayedede 300 bin TL'lik satış rakamlarıyla en yüksek fiyatlı üçüncü eser ise 2010'da kaybettiğimiz Ömer Uluç'un koleksiyoncular tarafından en tercih edilen dönemi olan 1980'li yıllara ait "Nü ve Kedi" isimli tablosu ile Fahrelnissa Zeid'in "Pastoral Senfoni" adlı tablosu oldu. Komet'in iki senede tamamladığı, bugüne kadar yapmış olduğu en büyük iki eserden biri olan "Gülü Ver; Bindik Bir Alamete" isimli tablosu ise 275 bin TL'ye alıcı bulurken Türk modern sanatının diğer önemli ustası Cevat Dereli'nin en görkemli ve büyük başyapıtlarından olan "Balıkçı, Kedi ve Martı" 225 bin TL'ye el değiştirdi.

Kaynak: sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun