Göbeklitepe'de 'ilk resimli yazı' İzleri

Göbeklitepe'de 'ilk resimli yazı' İzleri

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve "Tarihin sıfır noktası" şeklinde nitelendirilen Göbeklitepe'de yürütülen kazılarda bulunan bir dikilitaş üzerindeki sahnenin, "ilk resim yazısı" olabileceği düşünülüyor.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe'deki kazılarda bulunan bir dikilitaş üzerindeki sahnenin, "ilk resim yazısı" olabileceği düşünülüyor.

Şanlıurfa Müzesi Müdürü ve Göbeklitepe Kazıları Başkanı Müslüm Ercan, yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin "dünyanın en eski tapınak merkezi" olarak kabul edildiğini söyledi.

Neolitik döneme ait alandaki çalışmalar sırasında çıkan birçok eserin kendi alanında "ilk olma özelliği" taşıdığına işaret eden Ercan, Göbeklitepe'nin bir dini merkez olarak kullanıldığını ve yapılan jeo radar taramalarında bölgede 23 tapınak yapısıyla karşılaştıklarını belirtti.

"T" biçimindeki dikilitaşların, o dönemin insanları tarafından inandıkları kutsal varlığı sembolize ettiği şeklinde yorumlandığını bildiren Ercan, "Müzemizde sergilenen küçük boyutlu bir domuz figürü var. 'C' tapınağındaki merkez stellerin önünde adanmış tarzda bulunmuştu. Buradan da anlaşılıyor ki bu steller Göbeklitepe insanı için kutsalı sembolize ediyordu. O dönemin insanları yılın belli bir dönemi toplanıyorlar ve bu tapınaklarda kutsallarına kurbanlar adıyorlar ve ibadet ediyorlar. İbadetlerden sonra da asıl yaşam alanları olan ovalara geri dönüyorlar" diye konuştu.

'İlk resim yazısı örneği olarak düşünülebilir'

Ercan, Göbeklitepe'de çıkan eserlerin o dönemin "ölü gömme geleneği" ile ilgili de bilgiler verdiğine dikkati çekerek, 12 bin yıl öncesinde mezar geleneğinin bulunmadığını, açıkta bırakılan ölülerin yırtıcı kuşlarca yenildiği, böylece ölünün ruhunun göğe erdiğine inanıldığını aktardı.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun