Gabriel Garcia Marquez'in Külleri, Ülkesi Kolombiya'ya Gönderilecek

Gabriel Garcia Marquez'in Külleri, Ülkesi Kolombiya'ya Gönderilecek

Meksika'da geçen yıl ölen ve İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in külleri, ülkesine gönderilecek.

BEYAZ TARİH / HABER

İspanyol dilinin Cervantes'ten sonra en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in külleri ülkesine gönderilecek. Bolivar eyaleti temsilcileri, Nobel ödüllü yazarın ailesiyle yapılan anlaşma gereği Marquez'in küllerinin, yazın yaşamına başladığı Cartagena şehrindeki bir manastırda saklanacağını açıkladı.

Gabriel Garia Marquez

Günlük yaşamın içine olağanüstü sayabileceğimiz olayları basit bir şekilde yerleştiren, "büyülü gerçekçilik" akımının en önemli isimlerinden Marquez, 17. yüzyılda yaşayan Miguel de Cervantes'ten sonra İspanyol dilinin en önemli yazarı olarak görülüyordu. "Gabo" lakabıyla anılan Marquez, 1981'de Kolombiya hükümetinin kendisini ayrılıkçı M-19 grubuna destek vermekle suçlaması sebebiyle Meksika'ya taşındı. Marquez, 1982'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. "Yüzyıllık Yalnızlık", "Kolera Günlerinde Aşk", "Kırmızı Pazartesi" ve "Albaya Mektup Yazan Kimse Yok"  gibi milyonlar tarafından okunan eserleri kaleme alan Marquez, 17 Nisan 2014'te Meksika'nın başkenti Meksiko City'de 87 yaşında gözlerini yumdu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun