Fatih Sultan Mehmet'in Hocasının Kabri Vefa Bekliyor

Fatih Sultan Mehmet'in Hocasının Kabri Vefa Bekliyor

Fatih Sultan Mehmed'in hocası Molla Gürani Hazretleri'nin kabri, Fındıkzade'de, Topkapı-Aksaray arasındaki tramvay yolunun yer aldığı geniş caddede Aksaray'a geliş tarafında bulunan kabrin son hali yoğun tepki çekiyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Günümüzde yüzlerce yıl ayakta kalmayı başarabilmiş tarihi eserler, restorasyon çalışmalarıyla eksiğiyle fazlasıyla aslına uygun hale getirilmeye çalışılıyor.

Son yıllarda artan restorasyon çalışmaları, genelde insanların daha çok rağbet ettiği ve turizm sektöründe daha fazla paya sahip olan eserler üzerinde yoğunlaştığından, önemli çeşmelerin ve yatırların arka planda kalmasına sebeb oluyor.

Ad

Bunlardan bir tanesi de Fatih Sultan Mehmet'e hocalık yapan Molla Gürani Hazretleri'nin kabri. Kabre girilen kapı zincirlenmiş vaziyette olmasına rağmen dışarıdan bakıldığında içeride eskimiş, kime ait olduğu belli olmayan mezar taşları ortada bir moloz yığını gibi durmuş pozisyonda bekliyor. Kapısının kilitli olmasıyla ve bu görüntüsüyle sahipsiz bir kabri andırır gibi gözüken kabristanın dışında Molla Gürani'nin isminin yazdığı tabelanın da olması durumu daha da kötü bir hale sokuyor.

Molla Gürani kimdir ?

Molla Gürani, şehzade hocası, şeyhülislam, müftü ve alim.Osmanlı Devleti'nin dördünü şeyhülislamıdır.Asıl adı Şemseddin Ahmed bin İsmail'dir.II. Murad döneminde Osmanlı hizmetine girdi.Bursa medresesinde görev yaparken o zaman şehzade olan Fatih Sultan Mehmet'in lalalığını yaptı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun