Eyüp Sultan'da Hasret Bitiyor

Eyüp Sultan'da Hasret Bitiyor

İstanbulluların manevi iklimi zirvede yaşamak için uğrak yerlerinden biri olan Eyüp Sultan Türbesi, yaklaşık 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımının da beklendiği törenle, ramazanın ilk cuması açılması planlanıyor.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

İstanbul'da özellikle ramazan ayının girmesiyle halkın yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Eyüp Sultan Türbesi yaklaşık 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından ramazan ayının ilk cuması törenle açılacak. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. 

Yapılan Tespitler ve Tespitler Sonucunda Yürütülen Çalışmalar

Türbe ve ziyaret mahallinde bulunan farklı devirlere ait çinilerin çoğunun duvar üzerine değil ahşap bağdadi sıva üzerine döşendiği, ahşap konstrüksiyonun neredeyse tamamının çürüdüğü ve çinilerin de birçok yerde bağdadi sıvadan ayrıldığı tespit edildi. Ahşap konstrüksiyon ve bağdadi duvarların tamamının çürüdüğü için bina askıya alındı ve konstrüksiyon tamamen yenilendi. Türbe içindeki toplam 7 bin 678 çini, numaralandırma yöntemiyle tek tek tespit edilerek söküldü ve gayet titiz bir temizlik aşamasından geçirildi. Ayrıca çalışmalar sırasında türbenin sandık odasının girişinin her iki yanında varlığı tespit edilen kalem işi süslemeler de ziyarete hazır hale sokuldu.

Geçmiş yıllarda kalburüstü ve yanlış müdahaleler sebebiyle yıpranan türbede, 4 yıl boyunca ince eleyip sık dokunan bir çalışma yürütüldü. Zeminden başlayarak çatıya kadar yapılan çimento ve beton çalışmasının artıkları temizlendi. Türbenin asıl halinden uzaklaşmasına sebeb olan ve özgün yapısını bozan unsurlar yok edildi. 

Halid bin Zeyd (Ebu Eyyü​b El-Ensari)

Hz.Muhammed'e (sav) Medine'de mihmandarlık yapan Ebu Eyyüb, Bedir, Uhud, Hendek ve diğer bütün gazvelerde onun yanında İslam cihad hareketlerine katıldı. Hz. Ali'nin Medine'deki kaymakamı olan Ebu Eyyüb'ün Halid ve Muhammed adlı iki oğlu, Umre adında bir kızı vardı. Hazreti Muhammed'i, Mekke'den Medine'ye hicreti sonrasında evinde 7 ay misafir olarak ağırladı. Peygamberin İstanbul'u müjdeleyen hadis-i şerifi sebebiyle İstanbul'un fethi ve İslâm devletinin sınırlarına dahil olmasını Hz. Halid de diğer müslümanlar gibi  şiddetle arzuluyordu. Bu seferin hazırlanması için çok çalışmış ve sefere karşı çıkanlara öğütlerde bulundu. Uzun bir yolculuk yapan Ebû Eyyûb yaşının çok ilerlemesinden dolayı İstanbul'a yaklaştıkları bir sırada hastalandı ve Yezid'e, öldüğü takdirde cenazesinin hemen gömülmeyerek ordunun varacağı en ileri noktaya kadar götürülmesini ve o yerde gömülmesini vasiyet etti ve İstanbul'a defnedildi. Yıllar sonra Fatih Sultan Mehmet onun mezarını bulmak ister ve hocası Akşemsettin'in yardımıyla yerini tespit eder. O günden sonra koruma altına alınan yapı, türbe haline getirilir ve İstanbul'da sembolik bir mekan olur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun